NAŠI AUTOŘI

Aljona Kašura

se narodila 16. června 1985 v Lipecku. V roce 2008 vystudovala žurnalistiku na Voroněžské státní univerzitě.

Uměleckou dráhu zahájila ve 12 letech, když začala psát krátké pohádky. Po uplynutí dvou let již byla externí korespondentkou dětských novin „Zolotoj ključik“. Nyní zde působí jako novinářka.

V roce 2009 se stala laureátkou ceny A. Vermiševa za nejlepší publicistické práce v rámci speciálního projektu za sérii pohádek o organizaci stravování ve školách Lipecka.

Po narození dcery Xénie mladá maminka začala psát knihy. „Mečtaj, Marsel, mečtaj“ byla debutní knihou, jež byla vydána v roce 2015 a zvítězila na Mezinárodní soutěži P. Jeršova v nominaci „Od potomků Jeršova“ a získala „Stříbrného vitjaza“ Mezinárodního slovanského literárního fóra „Zolotoj viťjaz“.

V roce 2016 Aljona získala oblastní literární cenu J. Zamjatina.  Ve stejném roce se dílo Aljony Kašury a M. Curikova „Strašnyj žuk, dobryj žuk“ umístilo v short listě nominací „Rodnaja priroda“ VII. sezony každoroční všeruské literární soutěže „Novaja dětskaja kniga“.  Aljona se zúčastnila Mezinárodního fóra mladých spisovatelů a básníků Ruska, zemí SNS a zahraničí, pobírá stipendium Ministerstva kultury. Hlavními jejími inspirátory jsou manžel Oleg a tři děti- Xénie, Nikolaj a Marie.

Galina Artěmjevová je současná ruská spisovatelka a lingvistka.

Galina Markovna se narodila ve vesnici Kamenka v Penzenské oblasti a o dva a půl roku později byla převezena do Moskvy, kde se její výchovy ujala teta. Artěmjevová byla zvídavé dítě, od dětství hodně četla, měla ráda divadlo. Po škole se dívka stala studentkou Moskevské státní pedagogické univerzity. Poté, co získala diplom s vyznamenáním, Galina pokračovala ve vzdělávání a brzy obhájila disertační práci o sémantice a stala se kandidátem filologických věd.

Hovoří několika evropskými jazyky. Kniha „Legendy, pohádky a mýty západních Slovanů“, kterou sestavila a přeložila z českého jazyka, se stala bestsellerem.

V roce 2018 získala Galina Lifšic – Artěmjevová medaili Josefa Jungmanna (Česká republika) za mimořádný přínos k rozvoji kulturního dialogu slovanských národů.

Kromě filologie má Galina Artěmjevová i psychologické vzdělání. Vystudovala 3. vídeňskou školu psychoanalýzy a Moskevský institut psychoanalýzy.

Je autorkou více než 35 knih, včetně beletrie, monografií o sémantice, studie o Mandelštamovi a knih o praktické psychologii a logoterapii.

Dnes Galina Lifšic přednáší a zabývá se výzkumnou činností.

Tento článek je dostupný v: Russian