Výstava „Nebe. Vesmír. Člověk (mýty, legendy, realita). Rytina 16. – 20. století “. U příležitosti 60. výročí letu do vesmíru Jurije Gagarina

Výstava „Nebe. Vesmír. Člověk (mýty, legendy, realita). Rytina 16. – 20. století “. U příležitosti 60. výročí letu do vesmíru Jurije Gagarina

Výstava „Nebe. Vesmír. Člověk (mýty, legendy, realita). Rytina 16. – 20. století “. U příležitosti 60. výročí letu do vesmíru Jurije Gagarina
Slavný ruský sběratel grafiky Vladimir Bělikov představuje elektronickou výstavu „Nebe. Vesmír. Člověk (mýty, legendy, realita). Rytina 16. – 20. století”.
V roce 2021 Rusko slaví 60. výročí letu do vesmíru Jurije Gagarina. Unikátní výstava fotografií ze soukromé sbírky Vladimíra Bělikova „Nebe. Vesmír. Člověk (mýty, legendy, realita). Rytina 16. – 20. století “
„Nemožné dnes, bude možné zítra“ – K.E. Ciolkovskij
Obyvatelé Země odpradávna hledali odpověď na otázky, jak je uspořádána naše planeta; vzhlíželi k nebi nad hlavou – co je tam za modrou kopulí, posetou světluškami? Sen odpoutat se od země a létat, přání vznášet se ve vzduchu jako pták neopouštěly člověka po mnoho staletí a odrazily se ve starodávných mýtech, legendách a tradicích: Daidalos a Íkaros se spojili kvůli tomuto snu, který nebylo možné uskutečnit; Faetonův sluneční vůz spadl na zem; zhroutila se Babylonská věž, která chtěla dosáhnout nebe…
Lidé se pokoušeli rozluštit nebeská písmena, přisuzovali zodiakálním souhvězdím vliv na pozemské události a dávali jim metafyzické vlastnosti; věřili, že odrážejí osud a charakter člověka v jeho astrologické tabulce.
Postupem času došlo ke skutečným pokusům „pokořit si“ oblohu. Cesta k ní se zpočátku zdála zjevná – vytvořit velká křídla, napodobit pohyb ptáků a stoupat k obloze. Ve skutečnosti se ale ukázalo, že všechno není tak jednoduché – kolik odvážlivců zaplatilo za tyto experimenty svým životem.
Sen však nelze zastavit: balóny, vzducholodě, letadla a konečně rakety a kosmické lodě – lidstvo tuto cestu absolvovalo za méně než jedno století.
Před šedesáti lety, 12. dubna 1961, byl sovětský pilot Jurij Gagarin prvním obyvatelem Země, jenž dobyl vesmír. Proroctví geniálního Ciolkovského se naplnila: „Lidstvo nezůstane navždy na Zemi, ale ve snaze o světlo a prostor nejprve nesměle pronikne za atmosféru a poté dobude celý sluneční prostor.“
Umělci nemohli zůstat jen pasivními pozorovateli nezapomenutelných fází dobývání oblohy a vesmíru. Řecké mýty a legendy, tragické stránky boje o nebe, triumfy a porážky, romantika a hrdinství – to vše se odrazilo v dílech mistrů štětce a dláta.
Malá výstava rytin tečkovanou čarou 16. – 20. století ilustruje hlavní etapy lidského zkoumání vzdušného a vesmírného prostoru od středověkých představ o vesmíru až po skutečné vědecké a technologické úspěchy posledních desetiletí: portréty vědců a kosmonautů, vesmírné lety, nebeské krajiny, metaforické a fantasy náměty – umělec si nemůže pomoci, musí snít! Pojďme se spolu s rytinami ponořit do tohoto tajemného, do konce nevyřešeného světa, který studuje a dobývá ČLOVĚK.
Vladimir Bělikov, profesor, doktor technických věd, akademik Akademie problémů s kvalitou (Rusko); akademik, člen Prezidia IAP (USA).
Oblast jeho amatérských koníčků: bibliofilie, sbírání grafiky.
Rytiny z osobního sbírky (díla 15. – 21. století) byly vystaveny na 436 výstavách v 56 zemích Evropy, Asie, Ameriky a Afriky. Materiály o sbírkách a výstavách byly vydávány v uměleckých a bibliofilských edicích (alba, knihy, katalogy atd.) a rovněž v periodikách. Bylo vydáno více než 30 katalogů výstav, které jsou umístěny v několika největších muzeích, galeriích a knihovnách na světě. Řada děl ze sbírky byla věnována ruským muzeím a galeriím.

Výstavu si můžete prohlédnout kliknutím na odkaz.

Tento článek je dostupný v: Russian