V Praze představili ruské inovační projekty pro český obchod

V Praze představili ruské inovační projekty pro český obchod

Ve dnech 11.-12. března 2020 byla v Technologickém centru AV ČR v Praze zahájena IX. vědecko-praktická konference „Nové horizonty vědecko-technické spolupráce“. Akce byla připravena a provedena ruskou společností „RexLex Nova“ (Petrohrad) za podpory Technologického centra AV ČR v Praze, Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR a Obchodního zastupitelství RF v ČR.

Akci zahájil obchodní zastupitel RF v ČR S. Bezrukov, který zdůraznil, že se konference již stala tradicí a je jednou z nejefektivnějších akcí, zaměřených na upevňování vzájemné spolupráce mezi ruskými a českými partnery v oblasti vědy a techniky.

Dočasně zplnomocněný vedoucí Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR I. Rybakov podtrhl důležitost konání konference pro rozvoj mezistátních vztahů v oblasti vědy a techniky, pro rozvoj obchodu, přenos inovačních technologií a IT technologií a jejich zavedení do výroby.

První den konference se konala prezentace národních ruských infrastrukturních vědecko-výzkumných center (R&D) a perspektivních inovačních projektů pro vědecká centra, podnikatele, investory a venture kapitalisty:

  1. VOLTRY – robotizovaný systém veřejného stravování.
  2. POLISERVIS – moderní systémy monitoringu.
  3. PLAGMAN GEO – systémy monitoringu.
  4. PULSAR – systém efektivního a bezpečného zpracování (krakování) ropných produktů.
  5. NSSROR – inovační systém upozornění o přiblížení se k elektrickým drátům pro helikoptéry.
  6. AEROION – bio polární jonický vzdušný systém nového pokolení.
  7. AIREE – systém nového měření ve zdravotnictví a při rehabilitacích.
  8. ADVANCED HEALTCARE SOLUTIONS – inovační zdravotní skríningová rozhodnutí pro diagnostiku onkologických onemocnění.
  9. BERK CZ – technologie tvrdých slitin: nejlepší inovace českého původu.

Dne 12. března se uskutečnila tvůrčí dílna „Mezinárodní granty pro podporu výzkumu“ a kulatý stůl „Export do Ruska: aktuální možnosti a výzvy pro evropské výrobce“. Plánuje se rovněž návštěva centrů robototechniky a přehlídka inovačních robotů – barmanů dle projektu VOLTRY.

Konference se zúčastnilo asi 40 účastníků z RF, ČR a USA.

Tento článek je dostupný v: Russian