Výstava „Porcelán a kobalt“ byla zahájena v RSVK v Praze

Výstava „Porcelán a kobalt“ byla zahájena v RSVK v Praze

Dne 4. března 2020 byla ve foyeru a galerii Ruského střediska vědy a kultury v Praze zahájena výstava „Porcelán a kobalt“ mongolských umělců Unenta a Jany Delgerových. Akce byla připravena za podpory Velvyslanectví Mongolské republiky a Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR.

Výstavu zahájil zmocněný vedoucí Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR A. Končakov, který představil umělce a poděkoval za přípravu zajímavé expozice. Vyjádřil naději na pokračování plodné spolupráce s umělci.

Poté chargé d´affaires Velvyslanectví Mongolské republiky v ČR Jagt Bajar sdělil, že letos Mongolsko a ČR slaví 70. výročí počátku diplomatických vztahů a výstava „Porcelán a kobalt“ zahájila sérii akcí, věnovaných tomuto jubileu. Zdůraznil, že umělci jsou nejlepšími diplomaty, protože představují svoji kulturu.

Unent a Jana Delgerovi informovali návštěvníky o tom, že tisíciletí je porcelán jedním z nejoblíbenějších materiálů pro umělce a ukázali, jak toto dekorativně-užité umění vypadá dnes. Předvedli porcelánové výrobky, vytvořené tradiční technikou a ozdobené kobaltem. Na výstavě byla představena i malba olejovými barvami. Hosté RSVK se zájmem vyslechli podrobnosti o zvláštnostech práce s porcelánem a historii kobaltové malby.

Umělci rovněž poděkovali Ruskému středisku vědy a kultury v Praze za možnost organizovat zde svou výstavu.

Unent Delger je členem Mezinárodní profesionální asociace umělců při UNESCO. Narodil se 28.11. 1964 v Ulánbátoru v Mongolsku. V roce 1982 ukončil Střední sovětskou školu č.2 v Ulánbátoru a poté byl vyslán na Vysokou školu uměleckoprůmyslovou do Prahy. Svůj styl umělec nazývá „konceptuální proud“ a zdrojem jeho nápadů je vše, co přináší „emocionální naplnění“.

Jana Delgerová se narodila 4.6.1973 v Duchcově. V roce 2003 ukončila SOU a SŠ v Teplicích, kde studovala technologii porcelánu. Od r. 2016 spolupracuje se společností Český porcelán Dubí – vytváří design porcelánových servisů.

Výstava potrvá v RSVK v Praze do 15. dubna t.r.

Tento článek je dostupný v: Russian