125. výročí Hudebního učiliště Gněsinových oslavili v RSVK v Praze

125. výročí Hudebního učiliště Gněsinových oslavili v RSVK v Praze

Dne 10. února 2020 se v Křišťálovém sále Ruského střediska vědy a kultury v Praze uskutečnil koncert operní hudby, věnovaný 125. výročí Hudebního učiliště Gněsinových a Dni diplomata. Akce byla připravena Zastupitelstvím Rossotrudničestva v ČR.

Hosty a účastníky večera přivítal zmocněný vedoucí Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR A. Končakov a poblahopřál jim k jubileu známého nejen v Rusku, ale i v zahraničí hudebního učiliště, jehož absolventi jsou pýchou ruské hudební kultury.

Na koncertě vystoupil absolvent učiliště, laureát mezinárodních soutěží, sólista Moskevského státního akademického dětského hudebního divadla N. Sac Anton Varencov (baryton). Klavírní doprovod-student Moskevské konzervatoře P. Čajkovského Ivan Carev. Je velmi zajímavé, že spolužákem Antona je hostům RSVK velmi dobře známý sólista Státní opery Praha a souboru Alexandrovci B. Djakov.

Hudební učiliště Gněsinových je jednou z nejstarších hudebních škol v Rusku. Za 125. let své existence se zde vytvořila vynikající škola s dlouhou tradicí ve výuce odborníků v oblasti hudební kultury.

Koncert byl doprovázen zajímavým vyprávěním o zakladatelích Hudebního učiliště Gněsinových, jejich úloze v životě studentů a rovněž o práci pedagogů učiliště ve 2.světové válce a v poválečném období.

Na koncertě zazněla díla ruských skladatelů začátku XX. století – učitelů a absolventů Hudebního učiliště Gněsinových A. Grečaninova, T. Chrennikova, R. Gliera a přátel rodiny Gněsinových A. Skrjabina a S. Rachmaninova. Hosté RSVK si vyslechli oblíbené básně A. Feta, I. Bunina, A. Puškina aj., které se staly základem písní a romancí.

V galerii RSVK proběhlo rovněž zahájení výstavy archivních fotografií, věnovaných 125. výročí Hudebního učiliště Gněsinových, na níž se hosté mohli seznámit s historií učiliště, jeho absolventy atd.

Na večeru bylo přítomno asi 40 hostů z řad ruských krajanů a Čechů, kteří odměnili výkony umělců dlouhým potleskem.

Tento článek je dostupný v: Russian