V Duchcově byl založen Klub pro studium ruského jazyka, historii a kulturu Ruska

V Duchcově byl založen Klub pro studium ruského jazyka, historii a kulturu Ruska

Dne 4. listopadu 2019 byla na Gymnáziu a Střední průmyslové škole Duchcov za podpory magistrátu města, Generálního konzulátu v Karlových Varech, Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR a české společenské organizace „Kovčeg-Archa“ slavnostně zahájena činnost Klubu pro studium ruského jazyka, historii a kulturu Ruska. Akce byla věnována 100.výročí založení gymnázia a 70.výročí výuky ruského jazyka.

Starosta Duchcova Z. Šimbera poblahopřál profesorům a studentům k 100.výročí. Zdůraznil důležitost zachování a upevňování humanitární spolupráce mezi RF a ČR.

Generální konzul RF v Karlových Varech M. Leděněv poděkoval vedení města a školy za upevňování přátelských vztahů mezi oběma zeměmi, jež se zakládá na zájmu české mládeže a veřejnosti o studium ruského jazyka, historii a kulturu Ruska.

Ředitelka gymnázia Ing. J. Poláková sdělila, že škola má bohaté tradice ve výuce ruského jazyka, který se na škole učí od roku 1949. Profesorka ruského jazyka, autorka učebnic ruského jazyka pro děti J. Koršnerová zdůraznila, že ruský jazyk zůstává jedním z nejzajímavějších a nejpopulárnějších u českých studentů. Právě proto bylo rozhodnuto o založení ve škole Klubu pro studium ruského jazyka, historii a kulturu Ruska.

Členy klubu jsou studenti gymnázia z řad Čechů, ruských krajanů a občanů jiných zemí. Zástupci klubu vystoupili s prezentací Chanty-Mansijského autonomního okruhu Jugra na výstavě fotografií, jež na akci představil předseda společenské organizace „Kovčeg-Archa“ A. Orlov.

Na závěr byly studentům darovány knihy v ruském jazyce: Velký výkladový slovník správného vyjadřování, autorka L.I. Skvorcovová a knihy ruské krajanky E. Filipovičové o spletení ruských a českých osudů.

Tento článek je dostupný v: Russian