XI. mezinárodní hudební festival Eduarda Nápravníka byl zahájen v Česku

XI. mezinárodní hudební festival Eduarda Nápravníka byl zahájen v Česku

Dne 24. srpna 2019 v den 180. výročí narození slavného skladatele a šéfdirigenta Eduarda Nápravníka byl v jeho rodišti ve městě Býšť (Pardubický kraj) zahájen XI. mezinárodní hudební festival Eduarda Nápravníka. Akce byla připravena organizačním výborem festivalu za podpory Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury ČR, Velvyslanectví RF v ČR, Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR, Asociace interpretů a muzikologů, vedení městě Býšť aj.

Již tradičně se zahajovací koncert festivalu konal v rodném městě významného českého a ruského hudebního skladatele a dirigenta. Eduard Nápravník se zde narodil 24. srpna 1839. Když mu bylo 23 let, přijel do Ruska, které se pro něj stalo druhou vlastí stejně jako pro mnoho dalších jeho krajanů. Zde začal pracovat v Marijinském divadle v Petrohradě a za 7 let se stal jeho šéfdirigentem. Více než 50 let jeho působení bylo pro toto divadlo jedním z nejúspěšnějších období.

Koncert zahájil generální ředitel festivalu V. Grochovskij, který připomněl dlouhou cestu, kterou již festival ušel. Poblahopřál přítomným k narozeninám předního českého hudebního skladatele a dirigenta. Poděkoval vedení města Byšť a všem, kdo pomáhá v přípravě a konání festivalu za jejich podporu.

Na koncertě v podání české operní divy Pavlíny Senič, světově známého saxofonisty Felixe Slováčka (klarinet, saxofon), člena Pražského kvarteta a Tria E. Nápravníka Felixe Slováčka jr. (klarinet, saxofon), Vjačeslava Grochovského (klavír) a Jeleny Portnoj (USA, klavír) zazněly skladby E. Nápravníka, G. Gershwina, R. Leoncavalla, A. Dvořáka, E. Morriconeho, N. Roty aj.

Každou skladbu diváci vítali bouřlivým potleskem. Koncert vynikajících hudebníků ve městě Býšť vyslechlo asi 150 vděčných českých posluchačů.

Tento článek je dostupný v: Russian