V Březnici skončil první turnus XII. mezinárodní letní školy s výukou ruského a českého jazyka

V Březnici skončil první turnus XII. mezinárodní letní školy s výukou ruského a českého jazyka

     Dne 16. července 2019 byl v Březnici ukončen první turnus Mezinárodní letní školy s výukou ruského a českého jazyka, která již podvanácté uvítala české žáky a jejich vrstevníky z Ruska. Školu organizuje Česko-ruské středisko za podpory Velvyslanectví RF v ČR, Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR a probíhá v prostorech Vyšší a stření odborné školy v Březnici.

Na programu je každodenní vyučování ruského a českého jazyka a rovněž exkurze do Prahy a jiných českých měst, sportovní soutěže, promítání filmů, prezentace ruských a českých měst, písně u táboráku a jiné akce. Výuku ruského jazyka vedou lektoři Kurzů ruského jazyka při RSVK v Praze.

Prvního turnusu, jenž probíhal ve dnech 2. – 16. července, se zúčastnilo 24 žáků a studentů českých škol, kteří si zdokonalovali znalosti ruského jazyka. Spolu s nimi 50 žáků z Nižního Novgorodu, Saratova, Brjansku, Rostova na Donu a Ljuberců studovalo český jazyk.

Zvláštností 1. turnusu bylo zapojení kozácké tematiky. Přípravy a organizace turnusu se aktivně zúčastnil Všekozácký svaz českých zemí a Slovenska včele s atamanem M. Dzjubou. Mladí lidé si vyslechli povídání o životě a činnosti ruských kozáků v Československu v 1. polovině XX. století. Seznámili se též se současným životem kozáků v zahraničí.

Dne 14. července proběhlo slavnostní ukončení prvního turnusu XII. mezinárodní letní školy s výukou ruského a českého jazyka. Na tento den si mladí lidé připravili kulturní program v českém a ruském jazyce, který předvedli na závěrečném večeru. Byl zahájen hymnami Ruské federace a České republiky. Na programu byli lidové a moderní tance, české lidové písně v podání ruských hostů a ruské písně v podání českých žáků. Hlavní událostí setkání byla humorná dvojjazyčná inscenace české pohádky O Budulínkovi.

Na ukončení prvního turnusu byli přítomni 2. tajemník Velvyslanectví RF v ČR N. Brjakin, starosta města Rožmitál pod Třemšínem J. Vondrášek, starosta Jinců J. Gala, ataman Všekozáckého svazu českých zemí a Slovenska M. Dzjuba a jiní veřejní činitelé.

Druhý turnus XII. mezinárodní letní školy se bude konat od 16. do 30. července. Zúčastní se ho asi 50 žáků a studentů z Česka a Ruska.

Tento článek je dostupný v: Russian