Sbor Tureckého s „Písněmi vítězství“ vystoupil u Pražského hradu

Sbor Tureckého s „Písněmi vítězství“ vystoupil u Pražského hradu

Dne 10. května 2019 se na Hradčanském náměstí před Pražským hradem, rezidencí českých králů a prezidenta ČR, uskutečnil koncert „Písně vítězství“ přeních ruských souborů – chóru Tureckého a umělecké skupiny „Soprano“. V podání umělců zazněly ruské a zahraniční písně válečného období, ruské lidové písně, klasický operní repertoár a rovněž současné estrádní hity.

„Písně vítězství“ je projekt vlády Moskvy, jež je realizován za podpory MZV RF, Ministerstva kultury RF a Rossotrudničestva. Záštitu koncertu poskytl prezident ČR Miloš Zeman.

Poprvé se koncert „Písně vítězství“ konal v roce 2015 na Poklonnoj gore v Moskvě k 75. výročí vítězství. V roce 2019 hudebníci vystoupí ve 14 městech 12 zemí. „Písně vítězství“ je projekt, který vezeme po celém světě. Byli jsme v Římě, Washingtonu, New Yorku, Torontu, Varšavě, Budapešti a Moskvě. Dnes jsme v Praze, zítra vystupujeme ve Vídni, pozítří v Berlíně“, tak o tom vypráví sám národní umělec RF M. Tureckij.

Podle jeho slov „je program velmi různorodý. Jsou zde písně sovětského období o světě, hrdinských činech a lásce. Jsou i důležité historické písně: „Ťomnaja noč“, „Smugljanka“, „Katjuša“ aj. Zpíváme písně v italském a francouzském jazyce. Máme rovněž písně z repertoáru skupiny Queen a ABBA, ruské lidové a operní árie. Tato hudba je známa ve všech zemích. Spojuje svět.“

Celkem se koncertu zúčastnilo asi 5 000 lidí. Čestnými hosty byli velvyslanci Ruska, Kazachstánu, Arménie a Ázerbájdžánu. Velvyslanec RF v ČR A. Zmejevskij pozdravil všechny přítomné a popřál jim ke Dni vítězství.

Koncert, kde byli přítomni Češi i Rusové, proběhl v přátelské atmosféře. Diváci zpívali společně s hudebníky. Během koncertu byly veteránům předány květiny. Na M. Tureckého udělala velký dojem Praha, která podle něho spojuje slovanskou duševnost s německým pořádkem.

Tento článek je dostupný v: Russian