Výstava „Česká stopa ve vesmíru“

Výstava „Česká stopa ve vesmíru“

     Dne 1. dubna 2019 byla v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR zahájena výstava „Česká stopa ve vesmíru“, jež je věnována 58. výročí prvního letu člověka do vesmíru. Výstava byla připravena zaměstnanci Parlamentu ČR ve spolupráci s Velvyslanectvím RF v ČR, za podpory Planetárií Praha a Brno.

Expozice se skládá z modelů kosmických lodí, osobních věcí kosmonauta, Hrdiny RF S. Avdějeva, které měl s sebou na oběžné dráze, včetně výbavy a rovněž fotografických materiálů, mimo jiné i fotografie kosmonauta, Hrdiny RF S. Rjazanského.

Hosty uvítali místopředseda Poslanecké sněmovny PČR T. Okamura, chargé d´affaires Ruska v ČR F. Vladyševskij a poslanec J. Holík, který je i organizátorem projektu.

Bylo zdůrazněno, že Rusko a Česko spojují bohaté tradice v kosmické sféře. Jsou to první zahraniční cesta prvního kosmonauta na Zemi J. Gagarina do Prahy, start první československé družice a let československého kosmonauta V. Remka v roce 1978.

I v současnosti přetrvává velký zájem o dvoustrannou spolupráci. Jako příklad je možné uvést spojení ruské posádky mezinárodní vesmírné stanice a 1. mezinárodní kosmické letní školy, organizované na bázi Technické univerzity Liberec za podpory federální agentury „Roskosmos“, jež se uskutečnilo loni.

Tento článek je dostupný v: Russian