Zahájení výstavy „Malířství a grafika“ v RSVK v Praze

Zahájení výstavy  „Malířství a grafika“ v RSVK v Praze

     Dne 6. března 2019 se ve foyeru Ruského střediska vědy a kultury v Praze konalo zahájení výstavy „Malířství a grafika“ ruského malíře a ilustrátora Vladimira Neustrojeva. Akce byla připravena Zastupitelstvím Rossotrudničestva v ČR.

Na výstavě je představeno 33 obrazů z let 2017 – 2019, mezi kterými je krajinomalba míst z Česka a Itálie, portréty, grafika a rovněž díla s religiózní tematikou a v žánru magického realismu. Hlavním motivem výstavy je cestování po Česku, Rusku a Itálii.

Výstavu zahájil zmocněný vedoucí Zastupitelstvím Rossotrudničestva v ČR A. Končakov, který představil umělce a informoval o jeho životě a tvorbě.

Vladimir Neustrojev se narodil v roce 1948 v Moskvě. Vystudoval Moskevské vyšší umělecko-průmyslové učiliště (bývalé Stroganovské) a poté zde vyučoval na katedře grafického designu. Působil jako hlavní umělec na Ředitelství mezinárodních výstav fotografií Svazu sovětských společností přátelství a kulturních styků s národy cizích zemí (SSOD). Organizoval řadu výstav v Afghánistánu, Angole, Indii, USA aj. Se známým sovětským a ruským cestovatelem a spisovatelem D. Šparo byl na Severním pólu, kde řídil uměleckou úpravu oslav na počest ukončení expedice.

V letech 1979-1996 Vladimir Neustrojev působil jako vedoucí oddělení výstav v Ruském středisku vědy a kultury v Praze. Od roku 1989 žije a pracuje v Praze.

Je autorem ilustrací ke knihám ruských a českých nakladatelství. Mimo jiné ilustroval sborník pohádek A.S. Puškina, poému „Anna Sněginová“ S. Jesenina aj.

Za uměleckou činnost v Česku získal diplom a medaili Akademie výtvarných umění T. G. Masaryka v Praze.

Mezi obrazy výstavy je třeba vydělit triptych a zobrazení Sienského chrámu, jež podtrhují monumentální architekturu Toskánska, obrazy Prahy a suzdalskou krajinu.

Výstava „Malířství a grafika“ v RSVK v Praze potrvá do 6. dubna 2019.

 

 

Tento článek je dostupný v: Russian