Svátek mládí a sportu

Svátek mládí a sportu

od 2. do 12. března 2019, se v ruském městě Krasnojarsk

Během 10 dnů, od 2. do 12. března 2019, se v ruském městě Krasnojarsk uskuteční XXIX. světová zimní univerziáda, na níž sportovci budou soutěžit o 76 cen v 11 druzích sportu: v biatlonu, sjezdu na lyžích, curlingu, lyžařských závodech, snowboardingu, sportovní orientaci na lyžích, krasobruslení, freestylu, hokeji, bandy hokeji a short tracku.
Přihlášku si podalo více než 60 zemí. Konečný počet bude znám začátkem února. Již dnes je však možné říci, že studentského svátku se zúčastní národní družstva Velké Británie, Maďarska, Itálie, Kazachstánu, Kanady, Číny, Lotyšska, Norska, Ruska, Slovenska, USA, Finska, Česka, Švýcarska, Švédska a Japonska.
Je to již třetí univerziáda, kterou uspořádá Rusko. První se uskutečnila v Moskvě v roce 1973, druhá v roce 2013 v Kazani. Právě letní Univerziáda roku 2013 stanovila vysoký standard konání velkých mezinárodních sportovních soutěží, který byl ve velkém realizován před pěti lety na Olympijských hrách v Soči.
Zvláštnost Univerziády v Krasnojarsku podle slov generálního ředitele organizačního výboru těchto závodů Maxima Urazova tkví v tom, že „jejím hlavním úkolem je rozvoj studentského sportu, nikoli sportu velkých úspěchů. Je to v podstatě velký mládežnický mejdan,“ uvádí. „Ale věřte mi, studenti jsou schopni natřít to i profesionálům. Např. hokejisté ve studentských zápasech bojují zapáleněji než hokejisté v dospělé lize. Studenti bez zvučných jmen hrají a zápasí jako by to mělo být naposledy, hvězdy mohou někdy i šetřit síly . . .“
Univerziáda – to jsou mezinárodní a národní sportovní zápasy mezi studenty, organizované Mezinárodní federací univerzitního sportu (FISU). Každé dva roky se konají letní a zimní hry. První mezinárodní závody studentů se uskutečnily v USA v roce 1905. První světové univerzitní hry se konaly v roce 1923 v Paříži. První letní Univerziáda proběhla v roce 1959 v Turíně (Itálie), zimní v roce 1960 v Chamonix (Francie). Letní Univerziáda v roce 2019 se uskuteční v Neapoli (Itálie). Zimní Univerziáda proběhne v roce 2021 v Lucernu (Švýcarsko).
M. Urazov slibuje velmi pestrý a bohatý ceremoniál zahájení Univerziády. „Předním úkolem scenáristů je ukázat Rusko, Sibiř a Krasnojarský kraj. Režisérem bude Ilja Averbuch.
Očekává se, že do Krasnojarsku přijede asi 100 000 hostů – sportovců, fanoušků a turistů. Polovina z nich bude ze zahraničí. Doprovázet studentské hry bude více než 5000 dobrovolníků. Organizátoři závodů jsou přesvědčeni, že to budou nejpřátelštější hry za celou historii univerziádního hnutí.