Koncert Ruské Vánoce v RSVK v Praze

Koncert Ruské Vánoce v RSVK v Praze

 

Dne 10. ledna 2019 se ve Velkém sále Ruského střediska vědy a kultury v Praze konal koncert Ruské Vánoce, který připravili studenti a pedagogové oddělení klasického zpěvu Mezinárodní konzervatoře Praha za podpory Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR. Režisérkou koncertu byla profesorka Mezinárodní konzervatoře Praha (MKP) Tachira Menaždinova.

Koncert zahájil sbor Pravoslavného chrámu svaté mučednice Ludmily v Praze pod vedením sbormistryně Taťány Medvěděvové. V jeho podání zazněly vánoční písně, jež v sále navodily atmosféru jednoho z nejoblíbenějších svátků – Vánoc. Poté koncert pokračoval pěveckými a tanečními čísly na hudbu ruských skladatelů.
Jako první se na scéně objevila Sněhurka v podání Anastasie Gračovové, která zazpívala árii ze stejnojmenné opery N. Rimského-Korsakova. Poté vystoupila studentka Irina Leckaja jako Nastěnka z oblíbené pohádky Mrazík, v jejímž podání zazněla romance A. Aljabjeva „Slavík“ a ruská lidová píseň „Travuška muravuška“. Dále vystoupili Anna Semivolos s písní Pepity z operety „Volný vítr“ I. Dunajevského a Pavel Kočvara s árií Triqueta z opery „Evžen Oněgin“ P. Čajkovského. Následovala studentka Petra Vokáčová s romancí A. Guriljova „Radost – dušička“ a humorný duet studentek Jevgenie Někrasovové a Vitalie Vasové „Taňka – Vaňka“ A. Dargomyžského. První část byla ukončena ruským tancem „Trepak “ z baletu „Louskáček“ P. Čajkovského v podání studentů MKP.
Druhou část koncertu zahájila Anna Semivolos s romancí „Oči čornyje“ F. Germanna. Poté zatančila spolu s Adamem Slezákem. Zazpívala rovněž romanci G.Sviridova „Zimní cesta “ a lidovou píseň „Oj, moroz , moroz“. Frederika Mayerová spolu se cvičeným medvědem rozehrála scénku s pitím čaje u samovaru za doprovodu ruské lidové písně „Váněčko, přijď“. Poté medvěda učil tančit student David Todt za doprovodu písně „Kalinka“. Vokální část byla ukončena temperamentním vystoupením sólisty Národního divadla Praha, pedagoga MKP Andreje Beneše, který zazpíval ruskou lidovou píseň „Vdol po Pitěrskoj“.
Posledním číslem bylo společné taneční vystoupení všech účastníků na hudbu z baletu „Louskáček“ P. Čajkovského.
Na závěr Tachira Menaždinova poděkovala internacionálnímu týmu studentů, choreografce Ivaně Benešové, klavíristkám Světlaně Melnikovové a Jelizavětě Sogomonovové. Poděkovala rovněž Ruskému středisku vědy a kultury v Praze a Mezinárodnímu kulturnímu institutu Klíč za podporu akce.

Tento článek je dostupný v: Russian