Pravoslavná vánoční „jolka“ (oslava) v RSVK v Praze

Pravoslavná vánoční „jolka“ (oslava) v RSVK v Praze

Dne 7. ledna 2019 se ve Velkém sále Ruského střediska vědy a kultury v Praze konala vánoční oslava (pravoslavné Vánoce) „Neobvyklá cesta na Vánoce“, které se zúčastnili žáci pražských nedělních škol. Akce byla připravena Pražskou pravoslavnou nedělní školou svatých Cyrila a Metoděje za podpory Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR.

Akci zahájil ředitel Pražské pravoslavné nedělní školy svatých Cyrila a Metoděje protojerej Vasilij Čerepko, který přivítal děti, jejich rodiče a ostatní hosty, poblahopřál jim k Vánocům. Poděkoval Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR za mnohaletou podporu společných oslav Vánoc v RSVK.
Poté tradičně arcibiskup pražský a českých zemí Michal blahopřál všem přítomným k Narození Ježíše Krista a požehnal koncertu.
Letos se slavnostního koncertu zúčastnili žáci pravoslavné školy chrámu Zesnutí přesvaté Bohorodice na Olšanech, chrámu svaté Ludmily, chrámu sv. Mikuláše (Praha – Dejvice) a žáci pravoslavné školy chrámu svatých Cyrila a Metoděje Pravoslavné církve českých zemí a Slovenska.
Žáci pražských nedělních škol ve svých vystoupeních pověděli a ukázali, jak slaví pravoslavné Vánoce v různých zemích: Rusku, Česku, Slovensku, Srbsku, Ukrajině, Rumunsku a Bulharsku. Přednášeli básně, zpívali vánoční koledy v různých jazycích, představili divadelní představení na biblická témata. Moderátoři koncertu informovali v ruském a českém jazyce o různých tradicích oslav pravoslavných Vánoc.
Na konci oslavy děti obdržely dárky a každý mohl ochutnat tradiční vánoční pochoutky.
Mezi hosty byli duchovní Pravoslavné církve českých zemí a Slovenska, Ruské pravoslavné církve a pravoslavní věřící. Přítomni byli i zástupci společenských organizací ruských krajanů a česká veřejnost. Celkem Pravoslavnou vánoční „jolku“ navštívilo asi 400 hostů.

Tento článek je dostupný v: Russian