XXV. jubilejní festival ruských filmů na jižní Moravě

XXV. jubilejní festival ruských filmů na jižní Moravě

Ve dnech 9. – 11. listopadu 2018 se v jihomoravském Hodoníně, rodném městě prezidenta T.G. Masaryka, konal XXV. jubilejní festival sovětských a ruských filmů. Akce byla organizována Kulturním domem v Hodoníně, administrací Jihomoravského kraje a města Hodonín za podpory Velvyslanectví RF v ČR, Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR a katedry slavistiky Pedagogické fakulty Univerzity Palackého (Olomouc).

Letos byla hlavním tématem festivalu komedie jako filmový žánr. Na programu festivalu, který se uskutečnil v kině Svět, bylo 15 klasických i současných ruských filmů. Byly mezi nimi následující filmy: „Celý svět se směje“ (rež. G. Alexandrov, 1934), „Kubáňští kozáci“ (rež. I. Pyrjev, 1949), „Věrní přátelé“ (rež. M. Kalatozov, 1954), „Operace „Y“ a jiná dobrodružství Šurika“ (L. Gajdaj, 1965), „Afoňa“ (G. Danelija, 1975), „Muž z bulváru Kapucínů“ (rež. A. Surikova, 1987), „Svéráz národního lovu“ (rež. A. Rogožkin, 1995), „Prach“ (S. Loban, 2005) a mnoho dalších.
Pro děti byly promítnuty krátké kreslené filmy, včetně několika dílů legendárního seriálu „Jen počkej, zajíci!“. Ve foyeru kina byla zahájena výstava sovětské karikatury ze sbírek časopisu Krokodýl, kterou poskytla Slovanská knihovna.
Na zahájení festivalu vystoupil starosta Hodonína L. Střecha, ředitel Domu kultury Hodonína Marcel Římák, zástupce vedoucího Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR Oleg Soloduchin, filmoví vědci Kamila Dolotinová a Tomáš Hála, učitelé Pedagogické fakulty Univerzity Palackého.
Starosta Hodonína L. Střecha poblahopřál organizátorům festivalu k jubileu a slíbil mu podporu do budoucna. Zdůraznil též jeho význam v kulturním životě regionu a rozvoji kulturních styků mezi Českem a Ruskem.
Akce festivalu zaujaly mnoho diváků z řad místního obyvatelstva, ale i příznivce dobrých filmů z jiných měst ČR.

Tento článek je dostupný v: Russian