Umělecký večer A. Prochorova – Tolstého v RSVK v Praze

Umělecký večer A. Prochorova – Tolstého v RSVK v Praze

Dne 10. října 2018 se v Křišťálovém sále Ruského střediska vědy a kultury v Praze s velkým úspěchem konal koncert klavíristy a pěvce A. Prochorova – Tolstého. Akce byla připravena v rámci X. mezinárodního hudebního festivalu Eduarda Nápravníka za podpory Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR.

Mezinárodní hudební festival Eduarda Nápravníka probíhá v České republice každý rok. Je věnován významnému českému hudebníkovi, skladateli a dirigentovi Eduardu Nápravníkovi (1839 – 1916), který stál 50 let v čele orchestru Marijinského divadla v Petrohradě a vnesl velký vklad do rozvoje hudební kultury Ruska.
Koncert zahájil zplnomocněný vedoucí Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR A. Končakov, který přivítal hosty a účastníky večera. Podtrhl, že festival probíhá v Ruském středisku vědy a kultury v Praze již poněkolikáté a stal se jeho přední akcí.
Vedoucí organizačního výboru festivalu Vjačeslav Grochovskij představil účastníka, který již podruhé vystupuje v RSVK a seznámil přítomné s programem festivalu pro období 2018-2019. Poděkoval Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR za podporu při organizaci akcí v rámci festivalu.
A. Prochorov – Tolstoj (USA) – klavírista, pěvec a legendární interpret ruských a cikánských romancí již více než 15 let žije a pracuje v Bostonu (USA).
Oblíbeným žánrem A. Prochorova – Tolstého jsou staré ruské romance. Jeho mezinárodní koncertní turné zahrnuje každoroční Večer ruských a cikánských romancí v muzeu jeho pradědečka A. Tolstého v Moskvě.
V jeho podání v Praze zazněly skladby A. Dorgomyžského, M. Musorgského, S. Rachmaninova a staré ruské a cikánské romance. Koncert nebo spíš divadelní inscenace je naplněna zvláštní atmosférou. Hluboký basbaryton a umění klavírní improvizace interpreta si hned získaly srdce posluchačů. Každé vystoupení bylo doprovázeno bouřlivým potleskem.
Umělecký večer A. Prochorova – Tolstého v Ruském středisku vědy a kultury v Praze navštívilo více než 50 diváků z řad ruských krajanů a Čechů. Akce byla ukončena autogramiádou a fotografováním.

Tento článek je dostupný v: Russian