Jízda motocyklů „Cestami vítězství“ v Praze

Jízda motocyklů „Cestami vítězství“ v Praze

    Dne 7. května 2018 účastníci mezinárodní jízdy motocyklů „Cestami vítězství“, které se účastnilo asi 150 motorkářů z různých zemí – Ruska, Běloruska, Německa, Itálie, Srbska, Slovenska, Polska atd. přijeli do Prahy.

Po příjezdu do centra města navštívili Olšanský hřbitov, kde jsou pochováni rudoarmějci, již padli při osvobození Československa od fašismu. Zde je nadšeně vítali Pražané a ruští krajané. Účastníci jízdy položili květiny a věnce k památníku Sovětskému vojáku – osvoboditeli.

Na tomto ceremoniálu vystoupili: vedoucí jízdy, člen klubu „Noční vlci“ Andrej Bobrovskij, zástupci klubů z Polska a Slovenska, vedoucí ženského hnutí Ženy za levicovou politiku. Všichni vystupující zdůrazňovali nutnost uchovávání historické paměti, úcty k hrdinským činům sovětských vojáků, upevňování přátelských vztahů mezi státy, nedopuštění „studené války a nového čelení jaderných mocností.

Setkání bylo ukončeno krátkou zádušní mší, kterou sloužil pravoslavný duchovní otec Michail z Kosova.

Ve stejný den byla v RSVK v Praze zahájena výstava „A byly spolu Dětství a Válka“, která byla organizová Státním muzeem hrdinské obrany a osvobození Sevastopolu za podpory českého motorkářského klubu „Red Eyed Crue“.  Výstava je vytvořena na základě fondových sbírek muzea (fotografie, dokumenty, osobní věci). Vypovídá o životě, práci, účasti při obraně a ilegální hnutí mladých obyvatel Sevastopolu v období Velké vlastenecké války.

Večer 7. května má jízda motocyklů „Cestami vítězství“ namířeno do Německa.

Tento článek je dostupný v: Russian