Výstava „Vserossijskogo muzeja A.S. Puškina“ „Ruslan a Ludmila“ byla zahájena v RSVK v Praze

Výstava „Vserossijskogo muzeja A.S. Puškina“ „Ruslan a Ludmila“ byla zahájena v RSVK v Praze

 

 Dne 10. dubna 2018 se v Křišťálovém sále Ruského střediska vědy a kultury v Praze konala vernisáž výstavy „Ruslan a Ludmila“ – unikátní sbírky ilustrací k pohádkám A.S. Puškina a skic k divadelním inscenacím na motivy jeho děl ze sbírek „Vserossijskogo muzeja A.S. Puškina“ (Všeruského muzea A.S. Puškina). Akce byla organizována za podpory Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR.      

Výstavu zahájil zplnomocněný vedoucí Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR A. Končakov. Zdůraznil, že organizace této expozice je první společnou akcí Ruského střediska vědy a kultury v Praze a jednoho z nejstarších muzeí A.S. Puškina. 

Ředitel „Vserossijskogo muzeja A.S. Puškina“, zasloužilý činitel umění RF Sergej Někrasov vystoupil s přednáškou „Carskoselské lyceum v životě a díle A.S. Puškina“. Podtrhl zvláštní úlohu tohoto unikátního vzdělávacího zařízení XIX. století a atmosféry bratrství lyceistů v tvorbě velkého ruského básníka. Zdůraznil též nadčasový vliv lycea na utváření celé plejády významných státních a vojenských činitelů a tvůrčích osobností té epochy. 

Podrobně informoval o exponátech z unikátních sbírek muzea, které se nacházejí na výstavě v Praze. Sdělil, že přesně před 198 lety 26. března (podle starého kalendáře) 1820 mladý básník A.S. Puškin přečetl svoji právě dopsanou poemu „Ruslan a Ludmila“ na návštěvě u jiného významného básníka V. Žukovského. Za to mu Žukovský věnoval svůj portrét s nadpisem: „Vítězi – žákovi od poraženého učitele . . . „. Tento portrét od O. Osterreicha a rovněž dva portréty A.S. Puškina a řadu spojených s napsáním poemy exponátů je možné zhlédnout na vystavených fotografiích. Na výstavě v RSVK jsou představena jak díla malířů XIX. století, tak i ilustrace k poemě v moderním stylu. Jsou zde i práce „palechovských“ mistrů. 

Zvláštní místo poema „Ruslan a Ludmila“ zaujímá i v ruské hudbě. Významný ruský skladatel Michail Glinka, jehož portrét se rovněž nachází na výstavě, napsal známou a dodnes populární stejnojmennou operu. Skici dekorací k opeře, vytvořené malířem K. Korovinem  a I. Bilibinem, je rovněž možné si na výstavě prohlédnout. 

Na konec večera byl divákům promítnut dokumentární film „Kdy vzniklo lyceum“. Na zahájení bylo přítomno více než 60 osob z řad ruských krajanů a Čechů, mimo jiné i studenti Kurzů ruského jazyka při RSVK v Praze. Po oficiální části měli hosté výstavy možnost pobesedovat se Sergejem Někrasovem a zadat mu otázky. 

Výstava bude otevřena během dubna a května 2018. 

Tento článek je dostupný v: Russian