Finále národního kola soutěže „Živá klasika“ v RSVK v Praze

Finále národního kola soutěže „Živá klasika“ v RSVK v Praze

Dne 20. března 2018 se v Křišťálovém sále Ruského střediska vědy a kultury v Praze uskutečnilo finále a předání cen vítězům českého národního kola soutěže recitátorů „Živá klasika“. Akce byla organizována MKI Klíč za podpory Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR.

Účastníky přivítal zplnomocněný vedoucí Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR A. Končakov. Zdůraznil, že tato soutěž probíhá v RSVK poprvé, ale jestli soudit podle množství účastníků a úrovni jejich přípravy, soutěž se jistě stane každoroční.

Finále národního kola probíhajícího v Česku se zúčastnilo 22 školáků ve věku 10-16 let z různých měst. Uměleckou recitaci hodnotila profesionální porota, v níž zasedli: zasloužilá umělkyně Ruska L. Malcevová, přední herečka Moskevského divadla dramatu a komedie na Tagance P. Nečitajlo a žijící v Praze ruský spisovatel V. Fjodorov. Všichni čeští finalisté obdrželi diplomy a knihy. Tři čeští vítězové – M. Fjodorov, M. Samarinová a A. Dzasochovová získali poukaz do mezinárodního tábora „Artek“, kde proběhne finále celé soutěže „Živá klasika“.

Předsedkyně poroty herečka L. Malcevová zdůraznila výbornou přípravu účastníků a práci učitelů, poblahopřála žákům k ukončení národního finále a popřála jim hodně uměleckých úspěchů.

Po slavnostním předání cen se v Křišťálovém sále RSVK konal umělecký večer L. Malcevové a P. Nečitajlo „Ženské osudy“. Herečky přednesly verše, úryvky z děl A.S. Puškina, N. Leskova a M. Cvětajevové. Zazpívaly též a capella několik lidových písní a píseň z filmu E. Kustaricy v srbském jazyce.

Umělecký večer L. Malcevové a P. Nečitajlo zhlédlo více než 50 diváků, mezi kterými byli finalisté národního kola soutěže „Živá klasika“ a rovněž ruští krajané a Češi.

Tento článek je dostupný v: Russian