Přijíždí slavný dirigent Valerij Gergijev s orchestrem Mariinského divadla

Přijíždí slavný dirigent Valerij Gergijev s orchestrem Mariinského divadla

23. března ve Smetanově síni pražského Obecního domu 19:30

Přijíždí slavný dirigent Valerij Gergijev s orchestrem Mariinského divadla

Do Prahy přijíždí slavný ruský dirigent Valerij Gergijev, 23. března ve Smetanově síni pražského Obecního domu bude řídit Symfonický orchestr Mariinského divadla z Petrohradu. Přední světové hudební těleso, jehož je ředitelem, nabídne díla Clauda Debussyho, Igora Fjodoroviče Stravinského a Petra Iljiče Čajkovského. Pražský koncert je součástí turné Orchestru Mariinského divadla po nejvýznamnějších světových koncertních sálech.

 

Symfonický orchestr Mariinského divadla a šéfdirigent Gergijev přijedou do Prahy s perfektně nastudovanými skladbami, uvedenými během jejich současného světového turné při již proběhlých společných vystoupeních, na které navazuje pražský koncert. Vstupenky na jejich březnový koncert jsou již v prodeji v síti Ticketpro.

 

Turné Orchestru Mariinského divadla s Gergijevem zahrnuje mimo jiné koncerty v Royal Albert Hall v rámci BBC Proms v Londýně, v sále Berlínských filharmoniků či v Carnegie Hall v New Yorku. V Praze orchestr zahraje Debussyho předehru k Faunovu odpoledni, Stravinského Ptáka Ohniváka a Čajkovského Symfonii č. 6 h moll. Provedení jednotlivých děl, která jsou na programu pražského koncertu, sklidilo během dosavadního turné chválu publika i hudební kritiky.

Například recenzent The New York Times napsal, že “Gergijev vedl orchestr v nádherném podání Stravinského Ptáka ohniváka od dojemné ukolébavky až k triumfálnímu finále”. Deník Frankfurter Rundschau zase konstatoval, že “v Debussyho předehře k Faunovu odpoledni předvedli do hloubky možnosti orchestrální hudby”. Největší berlínské noviny Berliner Zeitung k provedení Čajkovského šesté symfonie uvedly, že z ní “geniálně nepředvídatelná muzikálnost Gergijeva vytváří existenciální thriller, ve kterém to bouchá a řinčí v kompaktní akci, a zároveň je v něm prostor pro vychutnání úplného klidu v promyšlené odmlce”.

 

Symfonický orchestr Mariinského divadla patří k nejstarším v Rusku. Jeho historie navazuje na první petrohradský Královský operní orchestr založený před více než 200 lety. Valerij Gergijev, debutoval u Symfonického orchestru Mariinského divadla jako vítěz Karajanovy dirigentské soutěže před čtyřiceti lety v lednu 1978. Letos je tomu již třicet let, co je nepřetržitě šéfdirigentem tohoto orchestru, doba působení šéfdirigentů u předních světových orchestrů se přitom většinou pohybuje okolo deseti let. Jednou z výjimek bylo působení legendárního Herberta von Karajana      u Berlínských filharmoniků, které trvalo 34 let.

 

Kromě svého domovského orchestru je Gergijev od roku 1990 čestným členem a hostujícím dirigentem orchestru Filarmonica della Scala. V letech 2007 až 2015 byl hlavním dirigentem Londýnského symfonického orchestru, od roku 2015 je šéfdirigentem Mnichovské filharmonie. Pravidelně spolupracuje s Metropolitní operou, Vídeňskou, Berlínskou, Rotterdamskou či Newyorskou filharmonií.

 

 

Program koncertu:

Claude Debussy: předehra k Faunovu odpoledni / Prélude à l’après-midi d’un faune

Igor Fjodorovič Stravinskij: Pták Ohnivák / L‘Oiseau de feu

Petr Iljič Čajkovskij: Symfonie č. 6 h moll op. 74 „Patetická“

 

https://www.ticketpro.cz/hudba/klasicka-hudba-operni-arie/2275231-mariinsky-orchestra-valery-gergiev-dirigent.html

Tento článek je dostupný v: Russian