Známý ruský ekonom Michail Chazin vystoupil v RSVK v Praze

Známý ruský ekonom Michail Chazin vystoupil v RSVK v Praze

Ve dnech 2. – 3. března 2018 na pozvání Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR Prahu navštívil známý ruský ekonom a veřejný činitel Michail Chazin. Akce byla organizována za podpory Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR.

Dne 2. března 2018 Chazin vystoupil v Křišťálovém sále Ruského střediska vědy a kultury v Praze. Na setkání bylo přítomno asi 80 ruských krajanů a Čechů.

Velkou část svého vystoupení ekonom věnoval poselství prezidenta Ruska V. Putina Federálnímu shromáždění Ruské federace. Zdůraznil, že jeho obsah odráží změny probíhající v současném světě, jejichž základem je přechod od pravicově liberální státního a hospodářského uspořádání k pravicově a levicově konzervativnímu. Domnívá se, že tyto kardinální změny jsou odpovědí na požadavky širokých vrstev společnosti a gramotní lídři na ně nemohou nereagovat. Sdělil, že „spravedlnost se opět stává klíčovým pojmem v politickém lexikonu“. Podtrhl, že liberální ideologie má v současném světě tři konkurenty. Jsou to nacionalismus, religiózní fundamentalismus a komunismus. Nyní sledujeme jejich znovuzrození. Vyjádřil předpoklad, že poselství prezidenta Ruska definitivně zafixovalo posun ruského vedení do pravicově konzervativního tábora, především ve sféře ekonomické politiky. Na závěr vyzval ruské krajany, aby se zúčastnili voleb prezidenta Ruska.

Večer v přímém přenosu ČT 24 vystoupil M. Chazin v hodinové diskusi, věnované 65. výročí smrti J. V. Stalina. Debaty se rovněž zúčastnili redaktor českého rozhlasu, překladatel a rusista Libor Dvořák, zástupce ruské menšiny v Radě vlády pro národnostní menšiny Alexej Kelin a filosof, lektor Karlovy univerzity, člen Rady České televize Michael Hauser.

Ve stejný den byl M. Chazin přijat mimořádným a zplnomocněným velvyslancem RF v ČR Alexandrem Zmejevským.

Dne 3. března se M. Chazin sešel s novináři předních českých vydání, které se zaměřují na události v Rusku. Sdělil svůj názor na aktuální otázky, jež se týkají současného Ruska a situace ve světě.

90′ ČT24: Stalin – 65 let od smrti diktátora

Tento článek je dostupný v: Russian