Koncert věnovaný vzpomínce na legendárního českého klavíristu Ivana Moravce proběhl v RSVK v Praze

Koncert věnovaný vzpomínce na legendárního českého  klavíristu Ivana Moravce proběhl v RSVK v Praze

Dne 31. ledna 2018 se v Křišťálovém sále Ruského střediska vědy a kultury v Praze uskutečnil komorní koncert vážné hudby v podání laureátů mezinárodních soutěží Filippa Subbotina (klavír) a Ludmily Štětinové (housle). Akce byla připravena za podpory Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR.

Koncerty věnované vzpomínce na legendárního českého klavíristu Ivana Moravce každoročně organizuje žijící v Praze ruský klavírista, jeho žák Filipp Subbotin. Podle jeho slov „je velmi důležité, když žáci poslouchají a jsou přítomni na vystoupeních svých profesorů. Takové koncerty jsou často důležitější, než vyučování ve třídě“.

Ivan Moravec absolvoval v roce 1949 Pražskou konzervatoř ve třídě E. Grünfeldové (neteře Alfréda Grünfelda), poté studoval na AMU pod vedením I. Štěpánové – Kurzové a v letních kurzech A. Benedetti-Michelangeli v Itálii. Světová sláva se dostavila v 60. letech. Dvakrát byl nominován na americkou cenu Grammy a získal několik vysokých ocenění. Zvlášť byla v jeho podání ceněna díla W. A. Mozarta a F. Chopina a rovněž skladatelů – expresionistů C. Debussy a M. Ravela.

Hudební duo Filippa Subbotina a české houslistky Ludmily Štětinové úspěšně vystupuje po celé Evropě. Program večera tvořily skladby světově proslulých skladatelů. Koncert byl zahájen sonátou L. van Beethovena (Sonáta opus 12 D dur). Poté zazněla sonatina A. Dvořáka pro housle a klavír ve třech částích (Sonatina opus 100 G dur), čtyři předehry D. Šostakoviče a dvě skladby R. Ščedrina. Jako přídavek hudebníci zahráli známé tango A. Piazzolli „Chao, Paris“.

Diváci z řad ruských krajanů a Čechů, jichž bylo na koncertě více než 40, po zásluze ocenili krásnou hru hudebníků bouřlivým potleskem.

Tento článek je dostupný v: Russian