Mezinárodní jolka a 1. soutěž – festival Sněhurek proběhly v RSVK v Praze

Mezinárodní jolka a 1. soutěž – festival Sněhurek proběhly v RSVK v Praze

Dne 29. prosince 2017 se v Křišťálovém sále Ruského střediska vědy a kultury v Praze konala novoroční oslava – Mezinárodní jolka. Akce byla připravena Mezinárodním kulturním institutem (MKI) Klíč a Školou ruského jazyka a literatury při RSVK v Praze za podpory Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR.

Účastníky oslavy se stali předškoláci a žáci Školy ruského jazyka a literatury při RSVK v Praze, studující ruský jazyk, žáci a studenti česko-ruské školy Věda a Střední školy při Velvyslanectví RF v ČR a rovněž žáci z českých škol z Hradce Králové a Plzně. Akci moderovala vedoucí MKI Klíč A. Jevsinová.

Hosty a účinkující přivítala první tajemnice Velvyslanectví RF v ČR J. Barančejeva, která zdůraznila, že se tato akce již stala v RSVK dobrou tradicí. Malí účastníci s velkou netrpělivostí tuto událost očekávají, učí se básničky a písničky v ruském jazyce, aby je poté předneli Dědu Mrázovi.

Zástupce vedoucího Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR O. Soloduchin blahopřál dětem k Novému roku a Vánocům a vyjádřil naději, že si i nadále uchovají dobrý vztah k ruské kultuře.

Mládež přednášela básně, zpívala vánoční písně, tančila u vánočního stromečku. Poté k nim na návštěvu přišel Děda Mráz, poblahopřál jim, rozsvítil ozdoby na vánočním stromečku a hrál s dětmi veselé hry.

Součástí jolky byla soutěž Sněhurek. Téměř všechny malé účastnice byly oblečeny do kostýmu Sněhurky, který vytvořily spolu s rodiči. Nejmladší soutěžící bylo pouhých 10 měsíců. Tři družstva Sněhurek soutěžila, kdo rychleji ozdobí stromeček. Poté se k Dědu Mrázovi připojila Sněhurka a učila děti nové tance. Pro ostatní účastníky jolky byly organizovány soutěže a štafety: dospělí se spolu s dětmi účastnili štafet s míčem, nafukování balonků aj. Nakonec proběhla bitva pěveckých sborů, které zpívaly novoroční dětské písně.

Na závěr děti dostaly od Dědy Mráze a Sněhurky sladké dárky a knížky. Malé Sněhurky dostaly rovněž diplomy se svými jmény.

Tento článek je dostupný v: Russian