Zahájení výstavy fotografií českého fotografa Františka Slezáka „Krása podzemí“ v RSVK v Praze

Zahájení výstavy fotografií českého fotografa Františka Slezáka „Krása podzemí“ v RSVK v Praze

 

Dne 5. prosince 2017 se v Křišťálovém sále Ruského střediska vědy a kultury v Praze konalo zahájení výstavy fotografií českého fotografa Františka Slezáka „Krasota podzemelja“ (Krása podzemí). Akce byla organizována za podpory Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR.

František Slezák se narodil v roce 1939 v Berouně. Původním povoláním je elektrotechnik. Poté získal vzdělání v oblasti umělecké fotografie na Akademii věd a umění v Hradci Králové a na FAMU v Praze. Je účastníkem a laureátem kolektivních a personálních výstav v Česku a na Slovensku.

Výstavu zahájil dočasně pověřený výkonem funkce ředitele Ruského střediska vědy a kultury v Praze A. Končakov, který přivítal hosty a představil českého fotografa Františka Slezáka.

Fotograf je členem uměleckého sdružení „Orbis Pictus: Europa“. František Slezák představil výstavu uměleckých fotografií, věnovanou skalnímu a jeskynnímu komplexu Březových hor (poblíž Příbrami). Tato výstava je zvláštní daní památce předků, kteří žili v této zemi a tvrdě pracovali při dobývání stříbra, zlata a uranu. Toto bohatství však nepřinášelo jen radost a slávu, ale i neštěstí a trampoty těm, kteří je často s velkým rizikem získávali z hlubin země. V současnosti jsou tyto šachty opuštěny a jen unikátní fotografie nám umožňují zhodnotit sílu ducha a těžkou práci horníků.

Podzemní šachty jsou pro fotografa zobrazením literární syntézy středověké kultury – „Božské komedie“ D. Alighieri, která se dělí na tři části: Peklo, Očistec a Ráj. Na fotografiích můžeme uvidět několik kruhů Pekla a Očistce, po kterých symbolicky putuje básník Alighieri v doprovodu přítele – básníka Vergilia a hledá svoji mrtvou milenku Beatrice. Když básník vystoupí na vrchol Očistce, na cestě do Ráje nachází svoji múzu a jak je tomu v „Božské komedii“ se vypraví do Ráje. Na rozdíl od Dante se fotograf domnívá, že konec tohoto příběhu je spíš neradostný: o tom svědčí smutné zobrazení siluety dívky, které je složeno z bizarních záhybů opuštěné šachty.

Nezbytným atributem šachet byli malí horští duchové – leprikóni, kteří nejen pomáhali horníkům v jejich těžké práci, ale i trestali lidi za nespravedlnost a pýchu. Symbolické sídlo takového ducha je rovněž představeno na jedné z fotografií.

Na zahájení výstavy bylo přítomno asi 30 hostů, kteří náležitě ocenili unikátní výstavu, jež bude otevřena do 11. prosince 2017.

Tento článek je dostupný v: Russian