„Pražskaja romansiada“ v RSVK v Praze

„Pražskaja romansiada“ v RSVK v Praze

Dne 21. listopadu 2017 se v Ruském středisku vědy a kultury v Praze uskutečnila první mezinárodní pěvecká soutěž „Pražskaja romansiada“. Akce byla organizována organizačním výborem za podpory Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR. Soutěž podpořil i magistrát hl. města Prahy, Velvyslanectví Kazachstánu v ČR a přední evropský výrobce klavírů společnost „Petrof“.

Soutěž se konala v rámci mezinárodního projektu „Golden World Music“. Je podporována ruským hudebním projektem „Romansiada“, který se koná od roku 1997.

Organizátoři „Pražskoj romansiady“ si dali tyto úkoly: upoutat pozornost profesionálů i amatérů všech věkových kategorií k ruským romancím, popularizovat tvorbu ruských skladatelů a básníků v evropských zemích, vypěstovat u cizinců i ruských občanů lásku k ruské slovesnosti a písním.

Pražskoj romansiady“ se zúčastnilo asi 50 pěvců různého věku z Polska, Ruska, Chorvatska a Česka. Soutěžící vystoupili před profesionální porotou v Křišťálovém sále RSVK. Členy poroty byli: organizátorka soutěže, zasloužilá umělkyně RF G. Preobraženskaja, prezident poroty – pěvec a pedagog J. Rajniš, pěvec a skladatel V. Šapovalov, herečka I. Svobodová, pěvkyně a herečka B. Rajnišová – Kmentová, pěvkyně a pedagožka E. Sanders.

Ocenění vítězů probíhalo ve dvou kategoriích: vážná hudba a populární a estrádní hudba. Grand –prix v kategorii vážná hudba získal V. Kastelancic (Chorvatsko), v kategorii populární a estrádní hudba – X. Popova. Zvláštní cenu poroty „Za interpretaci“ obdržely: V. Dys (Polsko), Z. Blahova a S. Cimarskaja (Polsko), zvláštní cenu poroty „Za umělecký dojem“ vybojoval J. Cikrt, cenu „Naděžda Romantiky“ – S. Ibragimova.

Večer ve Velkém sále RSVK proběhl závěrečný koncert soutěže a předání cen vítězům. Koncert navštívilo asi 150 hostů z řad ruských krajanů a Čechů.

Tento článek je dostupný v: Russian