Setkání se známým ruským novinářem V. Sněgirovem

Setkání se známým ruským novinářem V. Sněgirovem

 

Dne 15. listopadu 2017 se v populární restauraci „U zajíce“ v Praze konalo setkání se známým ruským novinářem, korespondentem „Rossijskoj gazety“ v Praze a v jiných evropských zemích Vladimirem Sněgirovem a rovněž prezentace jeho nové knihy „Kak karta ljažet“ (Jak padne karta). Akce byla připravena za podpory Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR.

Na začátku setkání zástupce vedoucího Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR O. Soloduchin představil V. Sněgirova. Zdůraznil, že je jednou z nemnoha výrazných profesionálních a morálních autorit v ruském novinářském společenství a jeho materiály mají „znak kvality“.

V. Sněgirov informoval o svém životě i profesionální kariéře. Podělil se o informaci, že rozhodnutí stát se novinářem přijal jako student Orenburského suvorovského učiliště. Novinařinu studoval na Fakultě žurnalistiky Sverdlovské státní univerzity. Poté se mu stále „padala karta“. Jako student provinciální vysoké školy byl přijat do moskevské redakce „Komsomolské pravdy“. Zde se mu poštěstilo pracovat s mnoha legendárními novináři, kteří se stali jeho učiteli. Při práci zde se zúčastnil celé řady unikátních projektů: např. lyžařské expedice na Severní pól, pravidelných setkání reprezentace SSSR v hokeji s veřejností v „Golubom“ (Modrém) sále „Komsomolské pravdy“. Poté následoval Afghánistán, vedení populárního týdeníků „Sobesednik“, potom znovu Afghánistán, Irák, Irán a „arabské jaro“. V současnosti pracuje jako evropský korespondent „Rossijskoj gazety“ a žije v Praze, kterou pokládá za jedno z nejkrásnějších měst na Zemi.

Dlouhý, událostmi naplněný život věnoval V. Sněgirovovi mnoho zajímavých setkání. Právě o nich vypráví ve své knize – o V. Treťjakovovi, R. Auševovi, D. Šapirovi, J. Golovanovovi aj.

Na závěr V. Sněgirov odpověděl na četné dotazy hostů. Setkání gradovalo živou a plodnou diskuzí, jež se dotkla nejrůznějších problémů: místa ryzí novinařiny v současném světě, zda má v dnešním světě místo hrdinství, co v historii Česka může vzrušovat ruského novináře aj.

Na setkání byli přítomni: obchodní zastupitel RF v ČR S. Stupar, generální konzul RF v Karlových Varech M. Ledeněv, vedoucí Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR L. Gamza, rada Velvyslanectví RF v ČR P. Bobkov, šéfredaktorka novin „Pražskij tělegraf“ N. Sudlenkova, známí čeští novináři O. Soukup, P. Procházková a J. Rychetský, předseda společnosti „Afganvet“ O. Gončarov, majitel pivovaru Kynšperské pivo a restaurace „U zajíce“ S. Černičkin, šéfredaktor časopisu „Psychologie“ V. Božedaj, známý spisovatel-humorista S. Levickij aj. Na setkání bylo celkem přítomno více než 60 lidí.

Tento článek je dostupný v: Russian