Den kultury Ruska na Praze 5

Den kultury Ruska na Praze 5

Dne 13. listopadu 2017 se v Komunitním centru Prahy 5 „Prádelna“ uskutečnil Den kultury Ruska. V rámci večera se konal koncert vážné hudby a byla zahájena výstava fotografií „Chráněná místa Ruska“. Akce byla organizována Zastupitelstvím Rossotrudničestva v ČR ve spolupráci s Úřadem městské části Praha 5.

Večer byl zahájen slavnostní vernisáží výstavy fotografií „Chráněná místa Ruska“, věnované 100. výročí vzniku systému rezervací v Rusku. Hosty přivítal ředitel Komunitního centra „Prádelna“ Michael Čihák. Starosta Prahy 5 JUDr. Petr Lachnit a vedoucí oddělení kultury RSVK v Praze Andrej Končakov rovněž pozdravili všechny přítomné a popřáli jim hezký večer.

Výstava fotografií „Chráněná místa Ruska“ byla připravena Kroněckou státní rezervací (Kamčatka). Jsou na ní představeny vzácné snímky největších a nejstarších rezervací Ruska. Expozice se skládá z 20 fotografií, které zobrazují různorodost a neopakovatelnost divoké přírody Ruska. Jsou mezi nimi sopečná krajina a stepy, hory a lesy, moře a arktické ledy, průzračná jezera, divoké řeky a rovněž fotografie vzácných zvířat, která se před několika desítkami let ocitla na pokraji vyhynutí.

Po vernisáži byli hosté pozváni na koncert. Zahájil jej známý ruský klavírista, laureát mezinárodních soutěží Filipp Subbotin, který diváky seznámil s programem koncertu. Poté v jeho podání zaznělo několik skladeb V. Gavrilina a P. Čajkovského. V koncertním programu pokračovali čeští hudebníci – klavírista J. Kollert a mladý houslista E. Kollert, který se letos stal finalistou X. mezinárodní mládežnické soutěže P. Čajkovského. V jejich podání zazněly skladby S. Prokofjeva, A. Chačaturjana a F. Waxmana.

Zájem o koncert byl natolik velký, že krásný historický sál „Prádelny“ ani nemohl pojmout všechny zájemce. Po jeho ukončení diváci mohli pobesedovat s hudebníky a zadat jim otázky.

Den ruské kultury v Komunitním centru Prahy 5 „Prádelna“ proběhl v přátelské atmosféře. Navštívilo ho více než 50 lidí – především českých občanů.

Tento článek je dostupný v: Russian