„Dny kultury Severní Osetie – Alanije v Praze“ byly zahájeny v RSVK v Praze

„Dny kultury Severní Osetie – Alanije v Praze“ byly zahájeny v RSVK v Praze

Dne 9. listopadu 2017 se v Ruském středisku vědy a kultury v Praze konalo zahájení „Dnů kultury Severní Osetie – Alanije v Praze“ a tisková konference, věnovaná této události. Akce byla připravena Zastupitelstvím Rossotrudničestva v ČR ve spolupráci s Ministerstvem kultury Republiky Severní Osetie – Alanije, Vladikavkazskou pobočkou Marijinského divadla a společností „Arfa“ za podpory Ministerstva kultury a Ministerstva zahraničních věcí RF.

Tiskové konference se zúčastnili a vystoupili na ní: národní umělkyně Ruska,umělecká vedoucí Národního divadla opery a baletu Severní Osetie – Alanije, hvězda světových operních scén Larisa Gergijeva, děkanka Fakulty žurnalistiky Severoosetinské státní univerzity K. Chetagurova, předsedkyně dozorčí rady společnosti „Arfa“ Fatima Chabalova a vedoucí Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR Leonid Gamza.

Leonid Gamza přivítal delegaci Republiky Severní Osetie – Alanije a hosty RSVK. Zdůraznil, že poprvé je svébytná kultura republiky představena takovou početnou delegací a natolik různorodě: od klasického vysokého umění do starých národních tradic. Popřál všem účastníkům hodně úspěchů a divákům dobrou zábavu.

Fatima Chabalova sdělila, že „Dny kultury Severní Osetie – Alanije v Praze“ se konají v rámci realizace speciálního programu Ministerstva kultury RF „Mezinárodní komunikace subjektů Severokavkazského federálního okruhu“. Poprvé Dny kultury probíhají v evropské zemi. Předtím představitelé republiky navštívili asijské země. Představila členy delegace: národní umělkyni Ruska a Ukrajiny Larisu Gergijevu, náměstka ministra kultury Republiky Severní Osetie – Alanije Elbruse Kubalova, zástupce ředitele Vladikavkazské pobočky Marijinského divadla, národního umělce Severní Osetie a laureáta Státní ceny Anatolije Galaova, módní návrhářku a ředitelku firmy „Izolda“, zasloužilou pracovnici kultury Ruska Izoldu Gogičajevu, ředitelku uměleckých dílen Marijinského divadla ve Vladikavkazu Zalinu Cachilovu a představitele Ministerstva zahraničních věcí RF v Republice Severní Osetie – Alanije Alana Chetagurova.

Poté Fatima Chabalova informovala o programu „Dnů kultury Severní Osetie – Alanije v Praze“. Zdůraznila, že již proběhla tvůrčí dílna Larisy Gergijevy pro mladé české pěvce na HAMU. Dne 10. listopadu 2017 se v Dvořákově síni Rudolfína koná hlavní událost tohoto festivalu – koncertní podání mladými sólisty Vladikavkazské pobočky Marijinského divadla opery P. I. Čajkovského „Jolanta“. Postavu Roberta zpívá známý český barytonista, držitel nejvyšší ceny Evropského svazu umění Filip Bandžak. Umělci vystoupí za doprovodu orchestru PKF – Prague Philharmonia a Kuhnova dětského sboru pod taktovkou mladého talentovaného dirigenta Moskevského akademického hudebního divadla K. Stanislavského a V. Nemiroviče – Dančenka Timura Zangijeva.

Larisa Gergijeva vyzdvihla důležitost Dnů kultury republiky pro rozvoj a upevňování kulturních vztahů Ruska a Česka. Podtrhla, že je pro ni velkou radostí a potěšením představovat za hranicemi umění, historii, kulturu a tradice „naší malé Osetie, která dala světu mnoho významných lidí“. Sdělila, že tvůrčí dílna, kterou organizovala pro mladé české pěvce, byla velmi zajímavá. Dojalo ji, že mladí čeští pěvci s sebou přinesli úryvky opery P. I. Čajkovského „Evžen Oněgin“. Hovořilo se nejen o zpěvu, ale i o Rusku a ruské opeře.

Při odpovědích na četné dotazy novinářů a hostů Larisa Gergijeva podrobně informovala o činnosti Vladikavkazské pobočky Marijinského divadla. Zdůraznila při tom unikátnost mnoha jeho inscenací. Sdělila, že v současnosti je ruská operní škola jednou z předních na světě spolu s německou, italskou a francouzskou. Upozornila, že dnes ve světě můžeme pozorovat zajímavou tendenci, kdy jsou inscenována a hrána zapomenutá či napůl zapomenutá operní díla, jako je např. „Kaščej Nesmrtelný“ N. Rimského-Korsakova či „Agrippina“ G. Handela.

Fatima Chabalova hovořila o tom, jak se v republice daří rozvíjet a spojovat všechny druhy umění – od klasického vysokého umění do svébytných folklorních souborů.

Po tiskové konferenci se v Křišťálovém sále konalo zahájení výstavy „Dekorativní a užité umění Osetie“, jež ukázala různorodost a osobitost osetinských řemesel. Jsou na ní prezentovány panenky v národních krojích, vytvořené uměleckými krejčovými firmy „Asik“, a rovněž suvenýry Marijinských uměleckých dílen, které se nacházejí ve Vladikavkazu.

Anatolij Galaov zahájil výstavu a přednesl tradiční osetinskou modlitbu nad speciální nádobou s pivem a třemi osetinskými pirohy, která má přinést požehnání domu a všem přítomným.

Poté mohli hosté shlédnout přehlídku tradičních národních ženských krojů,zapůjčených firmou „Izolda“, které jsou ozdobeny tradičním šitím pozlacenými nitěmi.

Na zahájení „Dnů kultury Severní Osetie – Alanije v Praze“ v RSVK v Praze bylo přítomno více než 70 lidí z řad ruských krajanů a Čechů. Bylo mezi nimi i šest korespondentů českých a ruskojazyčných médií.

Tento článek je dostupný v: Russian