Filatelistická výstava „60 let kosmické éry“ byla zahájena ve městě Vysoké Mýto

Filatelistická výstava „60 let kosmické éry“ byla zahájena ve městě Vysoké Mýto

Dne 20. října 2017 byla v galerii města Vysoké Mýto zahájena filatelistická výstava „60 let kosmické éry“, věnovaná jubileu startu první umělé družice Země. Akce byla organizována Svazem českých filatelistů a vedením města Vysoké Mýto za podpory Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR.

Na výstavě je prezentováno více než 400 listů formátu A4 s unikátními známkami z různých zemí ze sbírek českých filatelistů, věnovaných ovládnutí vesmíru. Výstava je rozdělena do následujících tematických celků:

Program Vostok a Voschod, Program Buran, První žena ve vesmíru, Kroky Československa do vesmíru. Na výstavě je možné zhlédnout i 64 fotografií kosmonautů z různých zemí s jejich autogramy.

Před začátkem vernisáže hosté vyslechli záznam originálních radiových signálů, které vysílala první umělá družice Země v roce 1957.

Na slavnostním zahájení vystoupil vedoucí galerie J. Nygrín, který zdůraznil, že na 60. výročí startu družice připadá i 60. jubileum zahájení činnosti galerie.

Přítomné též pozdravili starosta města F. Jiraský, tajemník Svazu českých filatelistů J. Cacka a vedoucí Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR L. Gamza.

Zaměstnanec planetária z Hradce Králové K. Bejčka přednesl referát o historii ovládnutí vesmíru, podrobně informoval o letu první umělé družice Země a hlavních etapách rozvoje kosmonautiky.

Jeden z organizátorů výstavy, sběratel P. Fencl představil svoji sbírku, věnovanou první kosmonautce světa V. Těreškovové. Podrobně, s projekcí na velkém plátně, vyprávěl o jejím životě a letu do vesmíru.

Na zahájení výstavy „60 let kosmické éry“ ve městě Vysoké Mýto bylo přítomno více než 50 místních občanů. Výstava potrvá do 28. října 2017.

Tento článek je dostupný v: Russian