Výstava fotografií „Chráněná místa Ruska“ byla zahájena v Praze

Výstava fotografií „Chráněná místa Ruska“ byla zahájena v Praze

V rámci Roku ekologie v Rusku a Roku obzvlášť chráněných přírodních oblastí byla dne 9. září 2017 v galerii Botanické zahrady Průhonického zámku zahájena výstava fotografií „Chráněná místa Ruska“, věnovaná 100. výročí vzniku přírodních rezervací v Rusku. Akce byla organizována ruským dobročinným fondem „Zapovědnik“, Asociací obzvlášť chráněných přírodních oblastí Kamčatského kraje a Kroněckou státní rezervací (Kamčatka) za podpory Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR a Ruského střediska vědy a kultury v Praze.

Chráněná místa Ruska“ je unikátní výstava fotografií, na které jsou představeny vzácné snímky největších a nejstarších rezervací Ruska. Expozice se skládá ze 40 fotografií, které zobrazují různorodost a neopakovatelnost divoké přírody Ruska. Jsou mezi nimi sopečná krajina a stepy, hory a lesy, moře a arktické ledy, průzračná jezera a divoké řeky a rovněž fotografie vzácných zvířat, která se před několika desítkami let ocitla na pokraji vyhynutí. Díky pečlivé práci zaměstnanců ruských rezervací a národních parků se populaci těchto zvířat podařilo zachránit a vrátit do přírody. Do konce roku 2017 bude výstava demonstrována ve 13 zemích Evropy a Asie. Před vystavením v Praze expozici zhlédli v Berlíně, Madridu, Římě a Londýně.

Vernisáž zahájil dočasně zastupující ředitel Botanického institutu AV ČR F. Krahulec, který poděkoval organizátorům za přípravu zajímavé výstavy a podtrhl vysokou kvalitu fotografií.

Vedoucí Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR L. Gamza poděkoval vedení Botanického institutu AV ČR za možnost konání výstavy v jednom z nejkrásnějších českých zámků.

Partner ruského dobročinného fondu „Zapovědnik“, profesor Přírodovědecké fakulty UK V. Goliáš informoval o rezervacích Ruska a jejich unikátních obyvatelích. Zdůraznil důležitost uchování divoké přírody pro budoucí generace.

Na zahájení výstavy bylo přítomno asi 100 osob z řad žijících v Česku Rusů a místní občané. Výstava se návštěvníkům velmi líbila, což zaznamenali do pamětní knihy.

Výstava v galerii Průhonického zámku potrvá do 12. října 2017.

Web projektu: http://becamper.com/

Tento článek je dostupný v: Russian