Výstava osetinských malířů byla zahájena v RSVK v Praze

Výstava osetinských malířů byla zahájena v RSVK v Praze

Dne 8. září 2017 se v Křišťálovém sále Ruského střediska vědy a kultury v Praze konalo zahájení výstavy osetinských malířů galerie Atrium, věnované Dni solidarity v boji s terorismem. Akce byla organizována mezinárodní nekomerční asociací «Renaissance Sandizan», jež spojuje zástupce osetinské diaspory v zemích Beneluxu (Belgie, Holandsko a Lucembursko) a Zastupitelstvím Rossotrudničestva v ČR.

Na výstavě je představeno 34 děl vytvořených různými technikami žáky a učiteli Republikového lycea umění z města Vladikavkaz. Lyceum bylo založeno v roce 1977 a je jednou z předních uměleckých vzdělávacích institucí na jihu Ruska a na Severním Kavkazu. Pracuje zde 52 učitelů, 37 profesionálních hudebníků, 13 učitelů výtvarného a užitého umění a 9 učitelů choreografie.

Na zahájení výstavy v Praze přijela reprezentativní delegace: zástupce «Renaissance Sandizan» Radion Puchajev, člen Svazu malířů Ruska, zástupce ředitele lycea, vedoucí oddělení výtvarného umění Robert Karkusov, zástupkyně ředitele lycea Marina Tolparova, zasloužilá umělkyně Republiky Severní Osetie – Alanije, členka Svazu malířů Ruska Fatima Callogova, vedoucí galerie Atrium, spoluorganizátor výstavy, zasloužilý umělec Republiky Severní Osetie – Alanije Vadim Puchajev.

Vernisáž zahájil vedoucí Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR L. Gamza, který přivítal hosty a účastníky výstavy. Zdůraznil, že výstava osetinských malířů je první vlaštovkou, protože v listopadu tohoto roku se v Praze plánuje konání Dnů kultury Republiky Severní Osetie – Alanije.

Radion Puchajev zdůraznil, že výstavy osetinských malířů Atrium v evropských zemích za podpory vedené jím asociace probíhají již několik let. Jejich úkolem je ukázat světu Severní Kavkaz nejen jako ohnisko problémů, ale i jako oblast, která bojuje s mezinárodním terorismem, jako území dobra, světla a umění.

Zástupce ředitele lycea umění Robert Karkusov pověděl, že v roce 1989 první tajemník Severoosetinského oblastního výboru KSSS A. Dzasochov předal lyceu novou budovu oblastního výboru strany. Zdůraznil, že prakticky všichni učitelé lycea nejsou jen učitelé, ale i uznávaní profesionálové ve svých oborech, kteří získali prestižní ceny a tituly. Lyceum je velmi uznávané a oblíbené. Studují zde děti nejen ze Severní Osetie, ale i Severního Kavkazu. Patří mezi 50 nejlepších škol Ruska.

Marina Tolparova zahrála krátkou hudební skladbu známého ruského a osetinského skladatele A. Makojeva.

Zahájení výstavy se zúčastnilo asi 30 českých občanů a ruských krajanů. Návštěvníci zadali hostům z Vladikavkazu během přátelské besedy řadu otázek.

Výstava potrvá v RSVK v Praze do 14. září 2017.

Tento článek je dostupný v: Russian