Běloruský státní choreografický soubor „Choroški“ v RSVK v Praze

Běloruský státní choreografický soubor „Choroški“ v RSVK v Praze

Dne 4. července 2017 ve Velkém sále Ruského střediska vědy a kultury v Praze v rámci evropského turné vystoupil Běloruský státní choreografický soubor „Choroški“. Akce byla organizována MZV Běloruské republiky za podpory Velvyslanectví Běloruské republiky v ČR a Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR.

Soubor je živou legendou Bělorusů.  Byl založen v roce 1974 při Běloruské státní filharmonii choreografy V. Gajevovou a N. Dudčenkem. Jméno souboru pochází od názvu běloruské vesnice v Mogilevské oblasti, ve které byl začátkem 70. let XX. století zaznamenán lidový tanec „Gusariki“, jenž se dochoval na repertoáru souboru dodnes.

Soubor se vydal na evropské turné 22. června 2017 s programem, který byl vytvořen na základě historického a folklorně-etnografického materiálu, jenž demonstruje vznik a rozvoj běloruské národní kultury od období pohanství do XX. století včetně. V rámci turné již soubor vystoupil v Kyjevě, Varšavě, Berlíně a Lionu.

Koncert zahájil vedoucí Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR L. Gamza, který přivítal členy souboru a diváky a poblahopřál jim ke Dni nezávislosti Běloruské republiky, jenž se slavil den před tím.

Soubor „Choroški“ představil hudebně-choreografickou podívanou „My – Bělorusové“. Program zahájil orchestr a vokální skupina, v jejichž podání zazněla hudební miniatura „Rogovyj“. Poté následoval slavnostní tanec „Sokolinaja ochota“ a mnoho jiných poutavých tanečních a hudebních čísel.

Pestré kostýmy a umění běloruských hudebníků a tanečníků se těšily velké pozornosti diváků a byly po zásluze odměněny bouřlivým potleskem.

Vystoupení Běloruského státního choreografického souboru „Choroški“ ve Velkém sále RSVK zhlédlo více než 200 diváků z řad ruských krajanů, Bělorusů a Čechů. Byli mezi nimi i zaměstnanci Velvyslanectví Běloruska a Ruska v ČR.

 

 

Tento článek je dostupný v: Russian