Dílna „Tradice ruských lidových řemesel“ v RSVK v Praze

Dílna „Tradice ruských lidových řemesel“ v RSVK v Praze

Dne 27. června 2017 se v Křišťálovém sále RSVK v Praze uskutečnila dílna kresby na dřevo „Tradice ruských lidových řemesel“. Akce se zúčastnilo 15 studentů americké univerzity Southern Methodist University z Dallasu, kteří se v Česku nacházejí v rámci programu mezinárodní výměny a intenzivně studují na letních kurzech ruského jazyka při RSVK v Praze.
Dílnu vedli umělci, absolventi Petrohradské státní umělecko-průmyslové akademie A. Stieglitze I. Solenkovová a V. Baljajev.
V první části I. Solenkovová seznámila americké studenty s historií ruských lidových řemesel. Podrobně popsala mezenskou kresbu na dřevo, jež vznikla v XIX. století v Rusku v Archangelské gubernii.
Praktická část dílny byla věnována technice kresby na dřevo. Studenti se seznámili se základními motivy mezenské kresby, pro kterou je typické stylizované, schematické zobrazení koní a jelenů, ptáků a ryb a rovněž geometrické vzory. Informovala je i o symbolice zobrazení. Poté každý účastník vymyslel vlastní kresbu a udělal skicu na papíře. Na závěr všichni nakreslili na svoje prkénko pohádkový motiv.
Dílna se americkým studentům velmi líbila. Každý si odnesl na památku část ruské kultury – kuchyňské prkénko, které vlastnoručně vymaloval v technice mezenské kresby.

Tento článek je dostupný v: Russian