Výstava děl ruského malíře Filippa Maljavina byla zahájena v Náchodě

Výstava děl ruského malíře Filippa Maljavina byla zahájena v Náchodě

Dne 23. června 2017 se v Galerii výtvarného umění v Náchodě uskutečnila vernisáž výstavy děl ruského malíře Filippa Maljavina  „Vášeň pro barvu“, jež je věnována 100. výročí revolučních událostí roku 1917 v Rusku. Výstava byla připravena Galerii výtvarného umění v Náchodě za podpory vedení města Náchod a Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR.

Filipp Maljavin (1869 – 1940) byl jedním z nejvýznamnějších malířů XX. století. Narodil se v roce 1869 v Samarské gubernii a svoji tvorbu začínal kreslením ikon. Všiml si ho sochař Beklemišev a poté začal Maljavin studovat na Císařské akademii umění. V roce 1922 byl vyslán do zahraničí, aby zde organizoval personální výstavu. Po ní již v Paříži zůstal.

V roce 1924 v pařížské galerii Charpentier úspěšně proběhla výstava jeho obrazů.  Mnohá díla Maljavina, jež vznikla v cizině, měla ruskou tematiku. Na základě svých kremelských kreseb vytvořil cyklus karikatur.  Kreslil rovněž zátiší a portréty. Ve 30. letech Maljavin několikrát organizoval vlastní výstavy v různých evropských zemích. V roce 1933 společně s českým sdružením malířů Myslbek pořádal svoji personální výstavu v Praze.

Výstavu zahájil ředitel galerie Jan Kapusta, který informoval o přípravě výstavy. Poděkoval Národní galerii v Praze, Galerii v Ostravě a soukromým sběratelům z Česka a Německa za zapůjčení obrazů Maljavina a rovněž Ruskému středisku vědy a kultury v Praze za pomoc při vydání katalogu výstavy. Zdůraznil též, že sbírka Galerie výtvarného umění v Náchodě se neustále rozšiřuje díky nákupu nových obrazů ze soukromých sbírek a z aukcí.  V roce 1986 na výstavách Inter Art v Poznani byly zakoupeny obrazy současných malířů ze SSSR, Polska a Bulharska. Galerie vždy usilovala o to, aby ve svých sbírkách shromáždila díla slovanských autorů.

Vědecká pracovnice Slovanského institutu AV ČR J. Jančárková pověděla o tvorbě významného ruského malíře a sdělila, že tak velká výstava děl Filippa Maljavina  se v Česku koná poprvé za 80 let.

Na výstavě v Galerii výtvarného umění v Náchodě je představeno více než 40 obrazů malíře. Mimo jiné i ohromné plátno akademického období Maljavina „Kamenščiki“ (Kameníci) a málo známá grafická díla ze státních a soukromých sbírek Česka a Německa.

Výstava „Vášeň pro barvu“ bude pro zájemce otevřena do 10. září 2017.

V současnosti je možné se v Galerii výtvarného umění v Náchodě seznámit i s expozicí ruského malířství XIX. a XX. století, kde jsou představeny obrazy I. Repina, I. Ajvazovského, I. Šiškina a jiných významných ruských malířů. Plátna na výstavu zapůjčily Národní galerie Náchod, Národní galerie Praha, Galerie moderního umění Hradec Králové a vedení města Pardubice. Tato výstava bude pro zájemce otevřena do 12. listopadu 2017.¨

Tento článek je dostupný v: Russian