Prezentace nové knihy o Sergeji Rachmaninovovi proběhla v RSVK v Praze

Prezentace nové knihy o Sergeji Rachmaninovovi proběhla v RSVK v Praze

Dne 2. května 2017 v Křišťálovém sále Ruského střediska vědy a kultury v Praze proběhla prezentace nové knihy „Sergej Rachmaninov. Životopis“ a setkání s její autorkou Ludmilou Kovalevová-Ogorodnovová. Akce byla organizována za podpory Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR.

Hosty přivítal vedoucí Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR Leonid Gamza, který představil autorku knihy, zakladatelku a prezidentku „Petrohradské rachmaninovské společnosti“, jež v tomto roce oslavila 20. výročí svého založení. Zdůraznil, že nový životopis Sergeje Rachmaninova je již čtvrtou knihou autorky a je výsledkem mnohaletého studia života a díla velkého ruského skladatele.

Ludmila Kovalevová-Ogorodnovová podrobně informovala o obsahu nové knihy, jež byla vydána nakladatelstvím „Vita Nova“. Velkou část své přednášky věnovala vystoupením Rachmaninova v Praze. Zdůraznila, že velkou pomoc při psaní knihy jí poskytli ruští krajané, již žijí v různých zemích. Ti velmi pečlivě, po troškách, sbírali cenné informace a materiály o pobytu skladatele a poté jí je posílali.

Kniha má mnoho ilustrací a fotografií, z nichž je většina doplněna daty a jmény zobrazených osob. Velkou část knihy tvoří příloha, která zahrnuje chronologii vystoupení a koncertů, katalog děl S. Rachmaninova a rovněž dopisy skladatele, adresované koncertnímu byro „Ibbse a Tilletta“, jež jsou poprvé otištěny v ruském jazyce.

Účastníkům večera byl promítnut film – balet „Život Rachmaninova či Rapsodie“, k němuž libreto napsala Ludmila Kovalevová-Ogorodnovová na hudbu S. Rachmaninova „Rapsodie na téma Paganini“ a úryvků jiných jeho skladeb.

Po prezentaci hosté spisovatelce zadali mnoho dotazů ohledně S. Rachmaninova a v přátelské atmosféře mohli s autorkou knihy pobesedovat.

Tento článek je dostupný v: Russian