Setkání s ruským malířem Nikasem Safronovem v RSVK v Praze

Setkání s ruským malířem  Nikasem Safronovem v RSVK v Praze

Dne 29. dubna 2017 se v Ruském středisku vědy a kultury v Praze v rámci Jarního pražského plenéru uskutečnilo setkání se známým ruským malířem, zasloužilým umělcem Ruska Nikasem Safronovem. Akce byla organizována uměleckým byro „MS STUDIO GLORIA“ (ČR) ve spolupráci se Zastupitelstvím Rossotrudničestva v ČR.

Vedoucí Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR Leonid Gamza přivítal hosty a účastníky plenéru. Poděkoval účastníkům a organizátorům pražského plenéru za zajímavou akci, které se mohli zúčastnit ruští i čeští malíři. Vyjádřil naději, že se akce stane tradicí a získá si velký počet příznivců.

Vedoucí uměleckého byro „MS STUDIO GLORIA“ Sevil Askerovová pověděla o cílech a úkolech plenéru a rovněž o plánech na druhý pražský plenér v roce 2018. Poděkovala všem, kdo se zúčastnil přípravy akce. Zvlášť zdůraznila podporu, kterou plenéru poskytlo RSVK v Praze.

Zasloužilý umělec Ruska Nikas Safronov poděkoval organizátorům plenéru a podtrhnul kulturní význam akce, která se časem může stát velkým projektem, jehož se zúčastní známí malíři z Ruska a jiných zemí.

Poté ohlásil vítěze v nominacích: Nejlepší obraz – Anna Večerskaja, Nejlepší barevné řešení – Danila Solovej, Nejlepší legenda – Jekatěrina Voroninová, Originalita obrazně-dekorativního řešení tématu – Věra Raspopovová a rovněž svůj osobní výběr – obraz malíře Lva Ušteje. Všichni účastníci plenéru obdrželi diplomy a dárky na památku.

Večer se v Křišťálovém sále RSVK v Praze konalo setkání s Nikasem Safronovem. Na něm se malíř podělil o vzpomínky na dětství, pověděl o své rodině, zlomových momentech v tvorbě a některých zábavných okamžicích ze svého života. Během celého večera Nikas Safronov besedoval s publikem, vtipkoval a odpovídal na dotazy diváků. Na závěr se mohli všichni zájemci s malířem vyfotografovat a získat jeho autogram. Setkání proběhlo v přátelské atmosféře za přítomnosti více než 90 osob.

Před setkáním se Nikas Safronov seznámil s výstavou dětských kreseb Andělé míru, připravenou Asociací dětské tvorby Luka (ČR) a uměleckým studiem Svět pro děti (ČR). Na výstavě, která malíře velmi zainteresovala, se nachází více než 320 kreseb dětí z 20 zemí. Po prohlídce Nikas Safronov vysoce ocenil potenciál výstavy a vyjádřil přání projekt podpořit.

Tento článek je dostupný v: Russian