„Týden mírového využití atomu“ byl zahájen na 1. slovanském gymnáziu v Praze

„Týden mírového využití atomu“ byl zahájen na 1. slovanském gymnáziu v Praze

 

Dne 24. dubna 2017 odstartoval na 1. slovanském gymnáziu v Praze mezinárodní pilotní projekt „Týden mírového využití atomu“ (Atomnaja nědělja). Akce je organizována českou společností „Rosatom – střední Evropa“, společností „Essentional Communications“ a Zastupitelstvím Rossotrudničestva v ČR.

Během týdne studenti 1. slovanského gymnázia v Praze budou formou her a soutěží odhalovat, jaké možnosti má mírové využití atomu. Rossotrudničestvo a učitelé, kteří přijeli na jeho pozvání z Ruska, se budou snažit udělat proces studia zajímavým a poučným. Heslem týdne jsou slova „Uč se, hraj si, poznávej nové a nabíjej se energií!“

Na zahájení akce náměstkyně předsedy Rusko-české smíšené obchodní komory Natalia Sudlenkovová představila zástupce organizátorů a účastníky projektu. Byl promítnut videofilm o mírovém využití atomu, věnovaný 60. výročí ruské státní korporace „Rosatom“.

Ředitelka 1. slovanského gymnázia Tatiana Perglerová vyzvala studenty k aktivní účasti na akcích „Týdne mírového využití atomu“. Zdůraznila, že jim to umožní zlepšit si své vědomosti, projevit talent, zdokonalit se v ovládání cizích jazyků a rovněž získat nové užitečné informace.

Ředitel společnosti „Rosatom – střední Evropa“ Zdeněk Šíma podrobně informoval o činnosti a možnostech ruské státní korporace „Rosatom“ a jejího pobočky v ČR. Zdůraznil důležitost spolupráce obou zemí v oblasti mírového využití atomu.

Vedoucí Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR Leonid Gamza podtrhnul důležitost konání „Týdne mírového využití atomu“ v ČR, jež studentům umožní lépe poznat a pochopit Rusko.

Po slavnostním zahájení se studenti rozdělili podle svých zájmů na tři skupiny. Skupina „fyziků“ se rozdělila na 4 podskupiny. Každá z nich bude během týdne chystat projekt, který si zvolila z vybraných témat. Úkolem studentů je prostudovat možnosti mírového využití atomu, možnosti využití jaderné energie ve zdravotnictví, zemědělství, průmyslu, energetice, dopravě a jiných odvětvích.

Skupina „divadlo“ se soustředí na rozvoj uměleckého potenciálu účastníků a skupina „tiskové středisko“ bude během celého týdne zaznamenávat vše, co se bude dít. Její členové se budou učit být reportéry, novináři, kameramany a režiséry velké korporace a seznamovat zájemce s novinkami školního týdne na sociálních sítích a na speciálně vytvořeném informačním kanálu.

Skupiny českých studentů povedou zkušení učitelé mezinárodní „Školy Rosatomu“: Jevgenij Krajzel z Krasnojarsku – skupinu „divadlo“, Jevgenij Aminov a Alla Vaganovová z Jekatěrinburgu – skupinu „fyziků“, Inna Prochorovová z Penzy – skupinu „tiskové středisko. “

Na závěr „Týdne mírového využití atomu“ proběhne soutěž, jejíž vítězové získají od společnosti „Rosatom“ speciální ceny: 6 vítězů obdrží bezplatné pobyty v mezinárodním letním táboře Školy Rosatomu ve Finsku.

Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR také vyhlásilo cenu: 2 nejúspěšnější studenti budou moci v srpnu navštívit Tatarstán v rámci programu „Zdravstvuj, Rossija!“