Zahájení výstavy „Svět miniatur na smaltu“ v RSVK v Praze

Zahájení výstavy „Svět miniatur na smaltu“ v RSVK v Praze

Dne 3. dubna 2017 byla ve foyeru Ruského střediska vědy a kultury v Praze zahájena výstava v Maďarsku žijících ruských malířů Alexandra a Inny Kabanovových, kteří představili svá díla, jež jsou vytvořena technikou horkého smaltu. Akce byla organizována Zastupitelstvím Rossotrudničestva v ČR.

Výstavu zahájil zástupce ředitele Ruského střediska vědy a kultury v Praze Oleg Soloduchin, který zdůraznil, že výstavy těchto malířů se v RSVK v Praze staly již dobrou tradicí. Poukázal na unikátnost, která je vlastní každé expozici a vyjádřil naději na další úspěšnou spolupráci.

Poté vystoupil Alexandr Kabanov, který poděkoval přítomným hostům vernisáže a Ruskému středisku vědy a kultury v Praze.

Alexandr Kabanov vystudoval Moskevské umělecko-průmyslové učiliště (bývalé Stroganovské učiliště), oddělení dekorativního monumentálního malířství. Inna Baryčevová – Kabanovová vystudovala Uměleckou fakultu Moskevského technologického institutu, odbornost – výtvarná úprava textiií. Od 90. let se manželé aktivně zabývají výstavnictvím. Jejich díla se nacházejí ve sbírkách Státního geologického muzea V. Vernadského RAV, Kalužského uměleckého muzea (Rusko), Uměleckého muzea města Kaposvár (Maďarsko), Regionálního muzea města Chmelnickij a Regionálního muzea města Černovcy (Ukrajina). V roce 2012 Alexandr Kabanov obdržel na Slovensku řád „Za přínos do kultury“.

Pestrá díla, vytvořená technikou horkého smaltu a věnovaná různé tematice, se těšila velkému zájmu hostů výstavy, kteří měli možnost osobně pobesedovat s autory, zadat jim otázky a zjistit podrobnosti o vystavených exponátech.

Tento článek je dostupný v: Russian