Hudebně-poetický večer Ašota Danieljana v RSVK v Praze

Hudebně-poetický večer Ašota Danieljana v RSVK v Praze

Dne 17. února 2017 se v Křišťálovém sále RSVK v Praze uskutečnil hudebně-poetický večer básníka a autora písní Ašota Danieljana. Akce byla připravena mladými ruskými krajany za podpory Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR.

Ašot Danieljan – filolog v páté generaci a odborník na Japonsko v první, se narodil v listopadu 1983 v Taškentu. V roce 2006 obhájil diplom na téma „Ženské obrazy v dílech Haruki Murakami“. Je autorem řady črt a článků o Japonsku a Austrálii. Dostal se až do finále literární soutěže spisovatelů ze Střední Asie „Novellazija 2014“. Je zakladatelem a autorem textů taškentské rockové skupiny „Krylja Origami“.

Na večeru v Ruském středisku vědy a kultury Ašot zahrál a zazpíval své písně, přednesl verše ze sborníku „Elektro-bruderšafty“, informoval o zvláštnostech japonské kultury a literatury a zodpověděl dotazy.

Mimo jiné se zmínil o velkém zájmu Japonců o ruskou kulturu. Na příkladu písní „Katjuša“ a „Milion alych roz“ Danieljan ukázal nesnáze předání smyslu písní při překladu z ruského jazyka do japonského. Besedovalo se i o problémech interpretace humoru, jmenovitě při překladu anekdot. Na přikladu japonských anekdot ukázal, že co se jeví jako směšné v jedné kultuře, nemusí být směšné v druhé.

Na závěr večera básník poděkoval RSVK v Praze za možnost zde vystoupit a vyjádřil naději na další spolupráci.

Na akci bylo přítomno asi 30 hostů z řad ruských krajanů a Čechů. Vděční diváci odměnili umělce potleskem a květinami.

Tento článek je dostupný v: Russian