IV. celostátní metodicko-praktický seminář rusistů „Maslenica“ v RSVK v Praze

IV. celostátní metodicko-praktický seminář rusistů „Maslenica“  v RSVK v Praze

Dne 16. února 2017 se v Ruském středisku vědy a kultury (RSVK) v Praze konal IV. celostátní metodicko-praktický seminář rusistů „Maslenica“ (obdoba českého masopustu), věnovaný oslavám tohoto tradičního ruského svátku. Akci pořádalo Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR ve spolupráci s Českou asociací rusistů a Česko-ruskou společností. Zúčastnilo se jí více než 90 učitelů ruského jazyka z různých českých měst a rovněž z Polska a Německa.

Účastníky uvítali zástupce vedoucího Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR Oleg Soloduchin a předseda České asociace rusistů Jiří Klapka.

Hosty semináře byli letos odborníci na ruský jazyk z Petrohradské státní univerzity (PSU) a Saratovské státní univerzity (SSU).

V první části semináře zástupce ředitele Střediska jazykového testování PSU D. Pťjuškin představil práci střediska, pověděl o jeho historii a rovněž o cílech, úkolech a metodickém zabezpečení testování ruského jazyka. Odbornice na testování N. Dubininová vystoupila s přednáškou „První certifikační úroveň B1“, během které udělila rady ohledně přípravy k této zkoušce a seznámila posluchače s jejím průběhem.

Poté vedoucí Mezinárodního kulturního institutu (MKI) „Klíč“ Anna Jevsinová představila nové projekty spolupráce českých a ruských škol na rok 2017.

Druhou část semináře zahájili hosté z „Institutu přípravy na vysokoškolské studium“ SSU. Zástupkyně ředitele institutu T. Gorjunovová seznámila přítomné se zkušenostmi institutu v organizování letních škol ruského jazyka pro zahraniční studenty. Vedoucí přípravného oddělení institutu N. Sidorinová vystoupila s referátem „Způsoby vizualizace na hodinách ruského jazyka“.

Zástupce vedoucího katedry slavistiky doktor V. Vilímek z Ostravské univerzity představil nový projekt, vypracovaný odborníky univerzity „Russian Online“.

Druhá část semináře byla ukončena dílnami „Příprava studentů ke složení součásti zkoušky B1testu „Dopis““, které provedla vedoucí Kurzů ruského jazyka při RSVK v Praze J. Zubkovskaja. Pověděla též o požadavcích, které jsou kladeny na zkoušené, o typech úloh a kritériích hodnocení, udělila praktické rady učitelům, na co se soustředit při přípravě studentů k této části zkoušky.

Po druhé části semináře pokračovala práce v sekcích. Nakladatelství Klett představilo svoji učebnici ruštiny „Klassnyje druzja“ pro základní a střední školy, nakladatelství Fraus prezentovalo multimediální materiály a vzdělávací portál „Fred“. Dětský knižní klub Světluška organizoval výstavu novinek dětské literatury v ruském jazyce.

MKI Klíč uspořádal kulatý stůl „Zkušenosti ruských škol v zahraničí“.

V rámci IV. celostátního metodicko-praktického semináře rusistů „Maslenica“ se rovněž uskutečnil kulatý stůl České asociace rusistů.

Na závěr byla všem účastníkům předána potvrzení o absolvování semináře.

Po oficiální části všechny hosty a účastníky semináře očekávalo tradiční pohoštění tohoto svátku – lívance a přátelská beseda. Hosté se dělili o své dojmy ze semináře, ocenili jeho zajímavý a užitečný program a projednali aktuální otázky výuky ruského jazyka.

Tento článek je dostupný v: Russian