Vzpomínkový večer u příležitosti 75. výročí Stalingradské bitvy v Ostravě

Vzpomínkový večer u příležitosti 75. výročí Stalingradské bitvy v Ostravě

Dne 6. února 2017 se v Ostravě konal vzpomínkový večer u příležitosti 75. výročí Stalingradské bitvy a 73. výročí úplného osvobození Leningradu od fašistické blokády. Akce byla organizována Česko-ruskou společností a Ostravským ruským domem za podpory Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR.

Večer zahájil předseda Česko-ruské společnosti dr. Karel Šesták, který poblahopřál všem přítomným k jubileím a informoval o Stalingradské bitvě. Zdůraznil, že Česko-ruská společnost v Ostravě již 45 let slaví vítězství ve Stalingradské bitvě a ukončení blokády Leningradu. Přečetl pozdravné dopisy od administrace a veteránů města Volgograd.

Předsedkyně Ostravského ruského domu, členka společnosti Dětí Druhé světové války T. Galininová pověděla o životě své rodiny po evakuaci ze Stalingradu do města Leninsk, kde spolu se svými vrstevníky – uprchlíky vystupovala v nemocnicích a dostávala od raněných vojáků kousek cukru. V roce 1943 se spolu s babičkou a ještě třemi dětmi vrátila do Stalingradu, kde našla jen ohořelé zbytky svého bývalého domu a všude po městě byly krátery od bomb, zákopy a hroby rudoarmějců.

Podělila se rovněž o vzpomínky na to, jak si v dětství hrála na válku. Malá Tamara tehdy byla generál Rokosovskij a hlásila soudruhu Stalinovi vítězství nad fašisty.

Poté se uskutečnil koncert, který byl zahájen písněmi o blokádním Leningradu a krátkým filmem o tomto období. Zúčastnil se jej i čestný konzul v Ostravě A. Zedník. Zazněly častušky a válečné písně, mimo jiné o Stalingradské bitvě.

Na závěr večera byl promítnut film o Volgogradu, který poslalo vedení města a proběhlo předání diplomů za spolupráci předsedovi Klubu českého pohraničí J. Garovi a předsedovi Organizace legionářů v Ostravě J. Šimčíkovi.

Tento článek je dostupný v: Russian