Vánoční koncert Betlémská hvězda v RSVK v Praze

Vánoční koncert Betlémská hvězda v RSVK v Praze

Dne 17. prosince 2016 se v Křišťálovém sále Ruského střediska vědy a kultury v Praze konal večer, věnovaný oslavám Vánoc. Akce byla připravena za podpory Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR.

Večer moderovali Ludmila a Andrej Šamrajovi, kteří přivítali diváky a představili jim pěvkyni J. Chmeljovskuju (soprán), absolventku Oděské národní hudební akademie A. Něždanovové, jež vystoupila s vánočním koncertním programem. Organizátoři večera poděkovali Ruskému středisku vědy a kultury v Praze za pomoc při konání akce.

Na programu koncertu byly koledy, díla populární hudby i klasiky. J. Chmeljovskuja zazpívala vánoční písně a koledy a rovněž písně ze známých filmů. Poté zazněl duet J. Chmeljovskj a V. Skačkova – pídeň Mečta.

členky dua Karinu Debord (soprán) a Světlanu Merman (klavír). Obě se narodily a získaly vzdělání v Rusku a nyní žijí ve francouzském Lionu.

Na koncertě „Pamatuji si překrásný okamžik . . . „ zazněla jak široce známá, tak zřídka uváděná vokální díla klasiků ruské hudby. Právě láska k ruské vážné hudbě a poezii ve své době v Paříži sblížila a spojila obě umělkyně.

Své vystoupení zahájily romancemi M. Glinky. Poté následovaly romance P. Čajkovského.

S. Merman pověděla divákům o jednom ze svých oblíbených skladatelů A. Ljadovovi. Poté zahrála dvě jeho předehry a klavírní valčík.

Na koncertě rovněž zazněly romance S. Rachmaninova a jiných skladatelů.

Na koncertě v Křišťálovém sále bylo přítomno více než 40 hostů – ruských krajanů, Čechů a Francouzů, kteří bouřlivým potleskem odměňovali každé dílo ruské hudební klasiky.

Tento článek je dostupný v: Russian