Krajanky z Francie vystoupily v RSVK v Praze

Krajanky z Francie vystoupily v RSVK v Praze

Dne 16. prosince 2016 se v Křišťálovém sále Ruského střediska vědy a kultury v Praze konal koncert dua ruských krajanek z Francie „Vokaliz“, v jehož podání zazněla díla ruských skladatelů. Akce byla připravena za organizační a informační podpory Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR.

Ředitel RSVK v Praze L. Gamza přivítal hosty večera a představil členky dua Karinu Debord (soprán) a Světlanu Merman (klavír). Obě se narodily a získaly vzdělání v Rusku a nyní žijí ve francouzském Lionu.

Na koncertě „Pamatuji si překrásný okamžik . . . „ zazněla jak všeobecně známá, tak zřídka uváděná vokální díla klasiků ruské hudby. Právě láska k ruské vážné hudbě a poezii ve své době v Paříži sblížila a spojila obě umělkyně.

Své vystoupení zahájily romancemi M. Glinky. Poté následovaly romance P. Čajkovského.

S. Merman pověděla divákům o jednom ze svých oblíbených skladatelů A. Ljadovovi. Poté zahrála dvě jeho předehry a klavírní valčík.

Na koncertě rovněž zazněly romance S. Rachmaninova a jiných skladatelů.

Na koncertě v Křišťálovém sále bylo přítomno více než 40 hostů – ruských krajanů, Čechů a Francouzů, kteří bouřlivým potleskem odměňovali každé dílo ruské hudební klasiky.

Tento článek je dostupný v: Russian