XII. mezinárodní hudební festival Sergeje Prokofjeva v RSVK v Praze

XII. mezinárodní hudební festival Sergeje Prokofjeva v RSVK v Praze

Ve dnech 21. a 22. listopadu 2016 se v  Ruském středisku vědy a kultury v Praze konala soutěžní část XII. mezinárodní hudební soutěže-festivalu mladých interpretů, která je letos věnována 125. výročí ruského skladatele Sergeje Prokofjeva. Akce byla organizována agenturou „Art Duo Prague“ za podpory Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR.

Dne 21. listopadu ve Velkém sále RSVK proběhlo slavnostní zahájení festivalu, které uskutečnil ruský klavírista, ředitel festivalu F. Subbotin. Poté vystoupil vedoucí Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR L. Gamza, který uvítal účastníky soutěže a zdůraznil důležitost akce, jež proběhla v RSVK již potřetí, pro upevňování mezinárodních kulturních styků mezi zeměmi a národy.

Na zahájení rovněž vystoupili hudebníci a pedagogové, již zasedli i jako členové poroty. V jejich podání zazněla díla S. Prokofjeva, S. Rachmaninova, J.S. Bacha a dalších významných skladatelů. Porotu soutěže tvořili: F. Subbotin, R. Šajchutdinov, I. I. Gvencadze, V. Nosinová, S. Abkerimov z Ruska, I. Parkerová, N. Petruk, P. Toperčer a M. Fuksová z Česka, J. a S. Dževicki, A. Smolik z Polska, Š. Abilov z Kazachstánu, M. Iskrov z Turecka, J. Čevenkov z Rakouska, D. Bratic ze Srbska aj.

Na XII. mezinárodním hudebním festivalu v RSVK bylo přítomno více než 140 účastníků z 15 zemí: Rakouska, Maďarska, Koreje, Slovenska, Gruzie, Kazachstánu, Japonska, Polska, Ruska, Srbska, Turecka, Ázerbájdžánu, Německa, Chorvatska a Česka. Byli rozděleni do různých věkových kategorií a soutěžili ve 4 nominacích. „Klavír“, „Housle“, „Harmonika“ a „Zpěv“. Jejich výkony hodnotila porota, ve které zasedli zkušení hudebníci a pedagogové.

Grand prix festivalu získala v nominaci „Klavír“ J. Petrušenková (RF) a první cenu v různých věkových kategoriích získali A. Semerikovová (RF), N. Dorniková (Srbsko), A. Šamocka (Polsko), A. Kostinová (ČR), duo B. Jaroše a M. Putyry (Polsko), R. Stoklasová (ČR) a M. Cosnefroj (ČR).

V nominaci „Harmonika“ zvítězili mladí interpreti z Polska J. Kucija, P. Motika a P. Drozd.

První cenu ve zpěvu získali A. Abdelnur (RF), A. Pšeničnikovová (RF) a S. Nigmetovová (Kazachstán).

Vítězi v nominaci „Housle“ se stali L. Palochová (ČR), J. Nekvasil (ČR) a A. Maximenková (RF). Grand prix obdržel D. Piller (Rakousko-Maďarsko).

Dne 22. listopadu proběhlo slavnostní ukončení festivalu s předáním cen, diplomů a dárků účastníkům a vítězům.

Dne 24. listopadu se v Průhonickém zámku uskuteční galakoncert vítězů a laureátů XII. mezinárodní hudební soutěže-festivalu, věnovaného 45. výročí RSVK v Praze.

 

Tento článek je dostupný v: Russian