Prezentace projektu „Soglasije ně trebujetsa“ (Souhlasu netřeba) v RSVK v Praze

Prezentace projektu „Soglasije ně trebujetsa“ (Souhlasu netřeba) v RSVK v Praze

Dne 15. listopadu 2016 se v Křišťálovém sále Ruského střediska vědy a kultury v Praze uskutečnila prezentace mezinárodního projektu „Soglasije ně trebujetsa“ (Souhlasu netřeba). Akce byla organizována Klubem MGIMO, Asociací absolventů ruských (sovětských) vysokých škol a Zastupitelstvím Rossotrudničestva v ČR.

S prezentací vystoupil autor a organizátor projektu – doktor filozofických věd Jan Campbell, který se nedávno vrátil z Číny po cyklu přednášek na místních univerzitách. Oznámil, že velký zájem v Číně a v Rusku, který vyvolala jeho kniha „Souhlasu netřeba“, se stal impulsem pro vznik elektronické verze stejnojmenného informačního portálu.

Projekt představil koordinátor Jan Řehák, který od roku 1996 pracuje v HSP. Několik let působil jako obchodní ředitel televizního kanálu Nova a specializoval se na průzkumu diváckého a čtenářského auditoria, obsahu a předávání informací. Zdůraznil, že nový portál je vytvářen na základě akademického přístupu k informacím. Ukázal videoklip „Geopolitika a pohyb“ a provedl prezentaci vznikajícího mezinárodního informačního portálu o událostech na světě ve čtyřech jazycích: českém, ruském, anglickém a německém (www.souhlasunetreba.cz). Od poloviny prosince 2016 začne fungovat zkušebně a od 1. ledna 2017 již v plném rozsahu. Všichni autoři píší v rodném jazyce a nejzajímavější články jsou ihned překládány a publikovány ve čtyřech jazycích. V nejbližší době je plánován ještě překlad do čínského jazyka. Prostor je poskytován autorům, kteří se chtějí vyjádřit k nejaktuálnějším událostem – odborníkům v oblasti diplomacie, bezpečnosti, ekonomiky aj. V současnosti je mezi autory 5 Rusů, 3 Němci, 1 Skot, 2 Číňané a 15 Čechů. Hlavní koncepcí je psát o tom, o čem píší noviny a o čem se nedozvíte z jiných pramenů.

Cílovou skupinou portálu je mladá generace v zemích, ve kterých probíhají aktivní změny v oblasti ekonomiky a politiky a vznikají nové názory a přístupy. Úkolem autorů je obohatit čtenáře novými poznatky a zkušenostmi a vyvolat dialog; dát impuls k výměně mínění a k zpětné vazbě.

Projekt vyvolal bouřlivou diskuzi. Většina však vyjádřila souhlas a podpořila realizaci projektu.

Člen Klubu MGIMO M. Bělica sdělil, že kniha není jednoduchá. Obsahuje odkazy na klasickou filozofii a obrací se k různým věkovým skupinám.

L. Žák navrhnul spojit úsilí při vytváření portálu. Na otázku zpětné vazby Jan Campbell sdělil, že jeho e-mail je možné najít ve všech publikacích HSP a on během 3 dnů určitě odpoví.

Na jednání o novém projektu bylo přítomno asi 30 osob. Po oficiální části dlouho probíhala diskuze ohledně koncepce projektu, materiálů a též výměna názorů.

Tento článek je dostupný v: Russian