XXIII. festival ruských filmů na jižní Moravě

XXIII. festival ruských filmů na jižní Moravě

Ve dnech 11.-13. listopadu 2016 se v jihomoravském městě Hodonín konal XXIII. festival ruských filmů. Akce byla organizována Kulturním domem v Hodoníně, administrací Jihomoravského kraje a města Hodonín za podpory a účasti Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR a Zastupitelství Gosfilmfondu v ČR.

Hlavním tématem XXIII. festivalu v roce Ruské kinematografie byly filmy o osudech a tvorbě lidí, kteří žili a pracovali v Rusku v různém období.

Na programu festivalu, který se uskutečnil v kině Svět, bylo 16 známých ruských a sovětských filmů, jež byly poskytnuty Českým a Slovenským filmovým archivem. Mezi nimi byly filmy: „Ivan Hrozný“ (1944), „Andrej Rublev“ (1966), „Osamocený hlas člověka“ (1978), „Téma“ (1979) a rovněž současné ruské filmy „Rok psa“ (1994), „Deník jeho ženy“ (2000), „Je těžké být bohem“ (2013), kreslený film „Jen počkej, zajíci! (1971) aj.

Na zahájení festivalu vystoupil starosta Hodonína Milan Lučka, ředitel Domu kultury Hodonína Marcel Římák, zaměstnanec Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR Andrej Končakov a představitelka Zastupitelství Gosfilmfondu v ČR Irma Novičková.

Starosta Hodonína Milan Lučka poděkoval organizátorům festivalu, podtrhnul jeho důležitou úlohu v kulturním životě města a v uchovávání kulturních styků mezi Ruskem a Českem.

Ředitel Domu kultury Hodonína Marcel Římák pověděl o historii vzniku festivalu a poděkoval RSVK v Praze za podporu a pomoc při organizaci akce. Vyjádřil naději, že v roce 2017 společnými silami program festivalu bude ještě zajímavější.

Akce festivalu zaujaly mnoho diváků z řad místního obyvatelstva, ale i příznivce dobrých filmů z jiných měst ČR.

Tento článek je dostupný v: Russian