Koncert u příležitosti 100. výročí Eduarda Nápravníka v RSVK v Praze

Koncert u příležitosti 100. výročí Eduarda Nápravníka v RSVK v Praze

Dne 10. listopadu 2016 se v Křišťálovém sále Ruského střediska vědy a kultury v Praze konalo vystoupení předních účastníků VIII. mezinárodního hudebního festivalu Eduarda Nápravníka u příležitosti 100. výročí úmrtí tohoto významného českého dirigenta a skladatele. Akce byla připravena organizačním výborem festivalu ve spolupráci se Zastupitelstvím Rossotrudničestva v ČR.

Festival probíhá v České republice již poosmé a je věnován významnému českému hudebníkovi, skladateli a dirigentovi Eduardu Nápravníkovi (1839 – 1916). Těší posluchače krásnými koncerty a vystoupeními talentovaných hudebníků z různých zemí. Koncerty v rámci festivalu probíhají v Česku, Německu a na Slovensku. V roce 2019 u příležitosti 180. výročí Eduarda Nápravníka organizační výbor festivalu plánuje uskutečnit koncert v Petrohradě.

Večer zahájil vedoucí Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR Leonid Gamza, který zdůraznil, že posledních pět let koncerty festivalu probíhají v Ruském středisku vědy a kultury v Praze a jsou vždy významnou událostí pro milovníky vážné hudby.

Ředitel festivalu Vjačeslav Grochovskij informoval o historii festivalu a poděkoval Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR za podporu. Poté představil moderátora večera – předsedu České asociace rusistů Jiřího Klapku.

Jiří Klapka podrobně diváky seznámil s českým skladatelem a dirigentem Eduardem Nápravníkem a jeho velkým přínosem pro rozvoj hudební kultury Ruska a Česka. Během svého působení v Marijinském divadle v Petrohradu Nápravník dirigoval minimálně ve 3000 operních představení.

Na koncertě na počest Eduarda Nápravníka vystoupili významní pěvci a hudebníci. Pavlína Senič (soprán) ze Srbska zazpívala Cikánské písně a árii Rusalky ze stejnojmenné opery A. Dvořáka. Na klavír ji doprovodila Jelena Nogajevová.

Marina Vyskvorkinová (soprán) zazpívala romanci P. Čajkovského „Skaži, o čom v teni větvěj“ aj. Na klavír ji doprovodila Marina Grochovskaja.

Jurij Kruglov (bas) za doprovodu Vjačeslava Grochovského zazpíval píseň Varlaama z opery „Boris Godunov“ a píseň V. Galického z opery „Kníže Igor“.

Na závěr koncertu vystoupilo duo hudebníků – Felixe Slováčka ml. (saxofon) a Vjačeslava Grochovského (klavír). V jejich mistrovském podání zazněly kompozice na hudby G. Bizeta a jiných známých světových skladatelů.

Na koncertě v Křišťálovém sále RSVK v Praze bylo přítomno okolo 100 diváků, především ruských krajanů a českých občanů. Všichni náležitě ocenili vysokou úroveň všech interpretů a odnesli si hluboký umělecký zážitek.

 

Tento článek je dostupný v: Russian