Ruská spisovatelka Anna Matvejevová vystoupila na českých univerzitách

Ruská spisovatelka Anna Matvejevová vystoupila na českých univerzitách

Známá ruská spisovatelka Anna Matvejevová vystoupila s přednáškou „Současná ruská literatura. Jak dokumenty pomáhají a překážejí ve psaní knih“ na několika českých univerzitách. 2. listopadu na Filozofické fakultě Univerzity JEP v Ústí nad Labem a 3. listopadu na Filozofické fakultě UK v Praze. Akce byly organizovány Zastupitelstvím Rossotrudničestva v ČR.

  1. Matvejevová se narodila a žije v Jekatěrinburgu. Je členkou Svazu spisovatelů Ruska, autorkou 13 knih, laureátkou prestižních ruských a zahraničních cen. Její román „Pereval Djatlova, ili tajna děvjati“ vyšel nákladem více jak 40 000 kusů a byl ihned vyprodán. Byl přeložen do italského, anglického, francouzského, finského a čínského jazyka. V roce 2018 v českém nakladatelství Akropolis vyjdou překlady románu „Pereval Djatlova, ili tajna děvjati“ a povídky „Najti Tatianu“.

Své přednášky věnovala zvláštnostem práce spisovatele s dokumentárním základem díla. Na příkladu románu „Pereval Djatlova, ili tajna děvjati“ ukázala hranice autorského dohadu. Román je věnován záhadné a dosud neobjasněné smrti skupiny 9 turistů v Uralských horách v roce 1959.

Na každé univerzitě si přednášku vyslechlo asi 40 studentů a jiných zájemců. Studenti aktivně besedovali a zadávali otázky, fotografovali se se spisovatelkou a získávali její autogramy. Poté následovalo promítání filmu „Tajna pěrevala Djatlova“, producentem kterého je manžel spisovatelky I. Šeremet.

Dne 3. listopadu byl tento film promítnut i v RSVK v Praze.

Ve dnech 8. a 9. listopadu Matvejevová vystoupí na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci a na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně.

Tento článek je dostupný v: Russian