Seminář „Budoucnost ruské knihy v Česku“ v RSVK v Praze

Seminář „Budoucnost ruské knihy v Česku“ v RSVK v Praze

Dne 1. listopadu 2016 se v Literárním salonu  RSVK v Praze v rámci realizace federálního programu „Ruský jazyk – 2016“ konal metodický seminář „Budoucnost ruské knihy v Česku“. Akce byla připravena agenturou „Michajlov a partneři“ za informační a organizační podpory Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR.

Semináře se zúčastnili zástupci nakladatelské skupiny „Eksmo-AST“ a společnosti „LitRes“ z Moskvy a rovněž místní odborníci: zaměstnanci českých nakladatelství, žijící v ČR ruští spisovatelé, překladatelé, učitelé ruského jazyka a pedagogové z ruských škol.

Ředitelka pro marketing a styk s veřejností nakladatelské skupiny „Eksmo-AST“ M. Abramovová představila řadu nových projektů nakladatelství, které jsou zaměřeny na popularizaci ruských knih v zahraničí. Je přesvědčena, že mnohé z nich je možné realizovat i v ČR. Velký zájem vyvolal společný projekt Ruského knižního svazu a společnosti „LitRes“ „Mobilní knihovna“ – rozmístění na veřejných místech konstrukcí se zobrazením knižních poliček, kde je každá kniha doplněna QR-kódem pro bezplatné kopírování literárního díla.

Obchodní ředitel společnosti „LitRes“ V. Dmitrijev představil společný projekt jeho společnosti a Rossotrudničestva, v rámci kterého knihovny Ruských středisek vědy a kultury a ruských škol v zahraničí budou mít bezplatný přístup k více než 100 tisícům děl klasické a současné literatury. Budou mezi nimi i učebnice, materiály pro kurzy ruského jazyka, přípravné materiály k maturitní zkoušce a literatura pro zvyšování kvalifikace učitelů.

Prezentace byla ukončena aktivní diskuzí. Účastníci ocenili perspektivy rozšiřování ruských knih v elektronické podobě v ČR, obchodní potenciál tradičního prodeje ruskojazyčných knih, využití na českém trhu překladů současné ruské literatury aj.

Akce se zúčastnilo více než 30 osob. Živá beseda pokračovala i po ukončení semináře.

Tento článek je dostupný v: Russian