Předpremiéra hraného filmu „Jezero“ v RSVK v Praze

Předpremiéra hraného filmu „Jezero“ v RSVK v Praze

Dne 20. září 2016 se ve Velkém sále Ruského střediska vědy a kultury v Praze uskutečnila předpremiéra nového hraného filmu „Jezero“ kazašského režiséra Ilji Taučelova. Akce byla připravena za podpory Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR.

Film představil režisér Ilja Taučelov, který se kromě režie ujal i scénáře a produkce. Od roku 1997 žije v Praze. V letech 2010 – 2015 pracoval v Kazachstánu, kde natáčel dokumentární a reklamní filmy. V roce 2015 ukončil natáčení svého prvního celovečerního filmu „Jezero“ – dramatu s detektivní zápletkou, jenž byl natočen v ruském jazyce kazašským filmovým studiem STEPP FILM.

Ilja Taučelov vyprávěl o tom, jak dostal nápad natočit svůj první celovečerní film i jak natáčení probíhalo. Začalo v roce 2010 a trvalo pět let. První předpremiéra nového hraného filmu „Jezero“ proběhla v Astaně, poté v Alma-Atě. Nyní se jedná o promítání v Moskvě. Na představení v RSVK byl rovněž přítomen spoluautor scénáře Igor Pavlov.

Film pojednává o cestě čtyř mladých lidí ke krásnému horskému jezeru. Jezero, kde se děj odehrává, se jmenuje Kajyndy, což v překladu z kazašského jazyka znamená „bohatý břízami“. Tento název získalo díky velkému březovému háji poblíž jezera, které se nachází asi 300 km od Alma-Aty.

Během cesty se stalo mnoho událostí, mimo jiné i dramatických a tragických. Podle autora je ve filmu mnoho hlubokých myšlenek, které se snažil předat divákům. Nehledě na tragický průběh událostí má film, jak uznávají mnozí diváci, kladný náboj. Návštěvníkům RSVK se film líbil a po jeho zhlédnutí měli možnost pobesedovat s režisérem a zadat mu otázky.

Film „Jezero“ v RSVK navštívilo více než 70 diváků z řad ruských krajanů a Čechů.

Tento článek je dostupný v: Russian